‹ Prev
Next ›
Ergodyne 3386 Vinyl Arm Band ID Badge Holder
Adjustable - Hook & Loop Attachment - 4.5" Height x 0.8" Width x 18" Length - Hi-vis Orange - Vinyl, Elastic - 6 / Carton
Ships in 6-10 Business Days
Out of Stock
Non-Returnable
- Securely holds badge around your arm for easy access and to prevent lost IDs
- Adjustable, elastic band with hook-and-loop closure to fit a range of arm sizes
- Durable vinyl for optimal protection and long-lasting use
- Enhances visibility with reflective accent and high-visibility, fluorescent orange
- Fits most ID badges and access cards up
Product Details
General Information
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Manufacturer Part Number | 19951 |
| Manufacturer Website Address | http://www.ergodyne.com |
| Brand Name | Ergodyne |
| Product Line | Squids |
| Product Series | 3386 |
| Product Model | 3386 |
| Product Name | 3386 Vinyl Arm Band ID Badge Holder |
| Marketing Information | 3386 Arm Band ID/Badge Holders are designed to easily access your ID and reduce the chances of losing your badge. Elastic band with hook-and-loop closures adjust to fit a range of arm sizes. Arm band length ranges from 12" to 18". Durable, vinyl holder protects your badge for long-lasting use. ID holder fits most ID badges or access cards with dimensions up to 2-1/2" wide x 4" long. High-visibility orange with a reflective strip enhances visibility and safety. |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |
| Product Type | Armband |
Product Information
| Attachment Method | Hook & Loop |
| Adjustable | Yes |
Physical Characteristics
| Color Family | Orange |
| Product Color | Hi-vis Orange |
| Product Material |
|
| Height | 4.5" |
| Width | 0.8" |
| Length | 18" |
| Weight (Approximate) | 1.60 oz |
Miscellaneous
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Overview
Ergodyne 3386 Vinyl Arm Band ID Badge Holder
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.