‹ Prev
Next ›
Ettore Wipe 'n Dry 18" Floor Squeegee
Rubber Blade - 2.5" Height x 18" Width x 3.5" Length - Durable, Built-in Splash Guard - White - 1Each
Out of Stock
- Rubber blade leaves surfaces virtually dry with single pass
- Bristles thoroughly scrub surfaces clean
- Perfect for uneven surfaces such as tile, concrete and decks
Product Details
General Information
| Manufacturer | Ettore Products Company |
| Manufacturer Part Number | 48318 |
| Manufacturer Website Address | http://www.ettore.com |
| Brand Name | Ettore |
| Product Line | Wipe 'n Dry |
| Product Name | Wipe 'n Dry 18" Floor Squeegee |
| Marketing Information | 18" floor squeegee features a durable rubber blade that's great for uneven surfaces to leave a variety of surfaces virtually dry with one pass. Plastic frame includes bristles to help scrub surfaces clean. Floor squeegee is perfect for cleaning tile, grout, brick, pool decks and more. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Squeegee |
Product Information
| Blade Material | Rubber |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Plastic |
| Height | 2.5" |
| Width | 18" |
| Length | 3.5" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Belgium |
Warranty
| Additional Warranty Information |
Satisfaction guarantee. |
Overview
Ettore Wipe 'n Dry 18" Floor Squeegee
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: CHA0113037 Stock Available
-
Product Code: GJO00059133 Stock Available
-
Product Code: HEWC2P23AN167 Stock Available
-
Product Code: HEWC2P24AN77 Stock Available
-
Product Code: HEWC2P25AN86 Stock Available
-
Product Code: HEWC2P26AN102 Stock Available
-
Product Code: OEX85110952 Stock Available
-
Product Code: PGC4511212484 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: CHA0113037 Stock Available
-
Product Code: GJO00059133 Stock Available
-
Product Code: HEWC2P23AN167 Stock Available
-
Product Code: HEWC2P24AN77 Stock Available
-
Product Code: HEWC2P25AN86 Stock Available
-
Product Code: HEWC2P26AN102 Stock Available
-
Product Code: OEX85110952 Stock Available
-
Product Code: PGC4511212484 Stock Available