‹ Prev
Next ›
Fellowes Crystals Clear Oversize PVC Covers
11.3" Height x 8.8" Width x 0" Depth - For 8 3/4" x 11 1/4" Sheet - Rectangular - Clear - Plastic, Polyvinyl Chloride (PVC) - 25 / Pack
37 Stock Available
- Protects documents from spills and tears with durable plastic material
- Transparent front highlights your title page
- Unpunched to adapt to most binding systems
- Compatible with 8.5" x 11" documents with squared corners
- Easy to use - no thermal-binding machine required
Product Details
General Information
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 52309 |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Brand Name | Fellowes |
| Product Line | Crystals |
| Product Name | Crystals Clear Oversize PVC Covers |
| Marketing Information | Oversized presentation covers with rounded corners are made with durable, clear plastic to protect bound documents from spills and tears. Transparent cover highlights your title page. Unpunched covers easily adapt to any binding system, except thermal binding systems. |
| Packaged Quantity | 25 / Pack |
| Product Type | Sheet Protector |
Product Information
| Sheet Size | 8 3/4" Width x 11 1/4" Length |
| Shape | Rectangular |
| Application/Usage | Presentation |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material |
|
| Height | 11.3" |
| Width | 8.8" |
| Depth | 0" |
| Weight (Approximate) | 0.64 oz |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Overview
Fellowes Crystals Clear Oversize PVC Covers
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: AJMPP9GRA3524 Stock Available
-
Product Code: BSN04646172 Stock Available
-
Product Code: BSN36550BX3996 Stock Available
-
Product Code: BSN366127203 Stock Available
-
Product Code: BSN3666383 Stock Available
-
Product Code: GJO240801179 Stock Available
-
Product Code: HEWCF500A95 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AJMPP9GRA3524 Stock Available
-
Product Code: BSN04646172 Stock Available
-
Product Code: BSN36550BX3996 Stock Available
-
Product Code: BSN366127203 Stock Available
-
Product Code: BSN3666383 Stock Available
-
Product Code: GJO240801179 Stock Available
-
Product Code: HEWCF500A95 Stock Available