‹ Prev
Next ›
Fellowes Crystals Clear PVC Covers
11" Height x 8.5" Width x 0" Length - For Letter 8 1/2" x 11" Sheet - Rectangular - Clear - Polyvinyl Chloride (PVC), Plastic - 200 / Pack
24 Stock Available
- Protects from spills and tears
- Unpunched to adapt to most binding systems
- Easy to use - no thermal-binding machine required
Product Details
General Information
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 5204303 |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Brand Name | Fellowes |
| Product Line | Crystals |
| Product Name | Crystals Clear PVC Covers |
| Marketing Information | Crystal-clear presentation covers with square corners highlight your title page. Durable, clear plastic protects bound documents from spills and tears. Unpunched covers easily adapt to any binding system, except thermal binding systems. Covers are not for use with thermal binding systems. |
| Packaged Quantity | 200 / Pack |
| Product Type | Binding Cover |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Shape | Rectangular |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material |
|
| Height | 11" |
| Width | 8.5" |
| Length | 0" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Overview
Fellowes Crystals Clear PVC Covers
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: FEL5208989 Stock Available
-
Product Code: FEL521700114 Stock Available
-
Product Code: FEL5224901175 Stock Available
-
Product Code: GBC200003619 Stock Available
-
Product Code: GBC200004178 Stock Available
-
Product Code: GBC202002421 Stock Available
-
Product Code: GBC202002512 Stock Available
-
Product Code: GBC2581837 Stock Available