‹ Prev
Next ›
Fellowes Crystals Gel Mousepad/Wrist Rest
0.75" Height x 7.88" Width x 9.19" Depth - Blue - Gel, Rubber - Stain Resistant, Skid Proof - 1 Each
8 Stock Available
- Keeps your wrist in neutral positions for support with minimal pressure
- Nonskid backing to keep pad in place
- Wrist-conforming gel is soft and flexible for added comfort
- Durable, polyurethane is stain-resistant, easy to clean and built to last
Product Details
General Information
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 91141 |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Brand Name | Fellowes |
| Product Line | Crystals |
| Product Name | Crystals Gel Mousepad/Wrist Rest |
| Marketing Information | Mouse pad/wrist rest increases wrist support, relieves pressure and provides comfort. Stain-resistant polyurethane covering wipes clean with damp cloth. Nonskid rubber backing keeps pad in place. Stylish, transparent gel adds color to your work space. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Mouse Pad |
Product Information
| Features |
|
| Durability |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Blue |
| Product Color | Blue |
| Product Material |
|
| Surface Material | Polyurethane |
| Height | 0.75" |
| Width | 7.88" |
| Depth | 9.19" |
| Weight (Approximate) | 10.24 oz |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information |
1 Year Warranty |
Overview
Fellowes Crystals Gel Mousepad/Wrist Rest
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BSN366127203 Stock Available
-
Product Code: BSN366131176 Stock Available
-
Product Code: FAO906984 Stock Available
-
Product Code: FEL9113743 Stock Available
-
Product Code: ITA361751708 Stock Available
-
Product Code: ITA361815789 Stock Available
-
Product Code: ITA361821754 Stock Available
-
Product Code: JOJ8295405 Stock Available
-
Product Code: LLR841493300 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN366127203 Stock Available
-
Product Code: BSN366131176 Stock Available
-
Product Code: FAO906984 Stock Available
-
Product Code: FEL9113743 Stock Available
-
Product Code: ITA361751708 Stock Available
-
Product Code: ITA361815789 Stock Available
-
Product Code: ITA361821754 Stock Available
-
Product Code: JOJ8295405 Stock Available
-
Product Code: LLR841493300 Stock Available