‹ Prev
Next ›
Fellowes Jupiter2 125 Laminator & Pouch Starter Kit
Pouch - 10 mil Lamination Thickness - 5.1" Height x 21.3" Width x 8.2" Depth
1 Stock Available
- Unique AutoSense system detects pouch thickness and self-adjusts to the optimal laminating setting
- Warms up in 1 minute with InstaHeat technology
- Rapid laminating speed up to 30" per minute
- Advanced Pouch Tracking System detects and reverses pouch in case of misfeeds
- Laminates hot pouches up to 10 mil thick as well as cold pouches
Product Details
General Information
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 5734101 |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Brand Name | Fellowes |
| Product Line | Jupiter |
| Product Model | 125 |
| Product Name | Jupiter2 125 Laminator & Pouch Starter Kit |
| Marketing Information |
Advanced, six-roller laminator delivers rapid laminating speed up to 30" per minute. InstaHeat warm-up technology starts the laminator in a minute. Unique AutoSense system detects pouch thickness and self-adjusts to the optimal laminating setting. Advanced Pouch Tracking System detects and reverses pouch in case of misfeeds. Auto shutoff prevents overheating when not in use. Robust, six-roller system provides superior lamination quality. Laminator laminates hot pouches up to 10 mil thick as well as cold pouches. It includes a laminating starter pack. |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Hot Laminator |
Technical Information
| Laminator Type | Pouch |
| Processing Method | Hot |
| Maximum Lamination Thickness | 10 mil |
| Maximum Warm-up Time | 1 Minute |
| Speed | 2.5 ft/min |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Product Color |
|
| Height | 5.1" |
| Width | 21.3" |
| Depth | 8.2" |
| Weight (Approximate) | 14.99 lb |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
UL Listed Certification |
| Application/Usage | Pouch |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
| Additional Warranty Information |
2 years |
Overview
Fellowes Jupiter2 125 Laminator & Pouch Starter Kit
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: FEL5204046 Stock Available
-
Product Code: FEL52040028 Stock Available
-
Product Code: FEL520400713 Stock Available
-
Product Code: FEL5222539 Stock Available
-
Product Code: FEL524410119 Stock Available
-
Product Code: FEL52453014 Stock Available
-
Product Code: FEL5245464 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: BSNB211657 Stock Available
-
Product Code: DXEDBP09WCT504 Stock Available
-
Product Code: GJO304031801 Stock Available
-
Product Code: GJO3040423 Stock Available
-
Product Code: PAP1951721A45 Stock Available
-
Product Code: PENBLN25C36 Stock Available
-
Product Code: VER9852532 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSNB211657 Stock Available
-
Product Code: DXEDBP09WCT504 Stock Available
-
Product Code: GJO304031801 Stock Available
-
Product Code: GJO3040423 Stock Available
-
Product Code: PAP1951721A45 Stock Available
-
Product Code: PENBLN25C36 Stock Available
-
Product Code: VER9852532 Stock Available