‹ Prev
Next ›
Fellowes Microban Mouse Pad
8" Height x 9" Width x 0.13" Depth - Blue - Rubber - Wear Resistant, Tear Resistant, Skid Proof - 1 Each
57 Stock Available
- Prevents desktop scratches
- Microban antimicrobial protection for a cleaner work space
- Made from polyester with a rubber, nonskid base
Product Details
General Information
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 5933801 |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Brand Name | Fellowes |
| Product Line | Microban |
| Product Name | Microban Mouse Pad |
| Marketing Information | Skid-free natural rubber offers the perfect mousing surface for enhanced accuracy. Built-in, Microban antimicrobial protection fights the uncontrolled growth of damaging microbes, such as bacteria, that can cause product deterioration. Long-lasting polyester surface stands up against everyday wear and tear. Mouse pad provides superior tracking with both ball and optical mice, while protecting your desk surface. Design includes a nonskid rubber base to protect desktop from scratches. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Mouse Pad |
Product Information
| Features |
|
| Durability |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Blue |
| Product Color | Blue |
| Product Material | Rubber |
| Surface Material | Polyester |
| Height | 8" |
| Width | 9" |
| Depth | 0.13" |
| Weight (Approximate) | 3.52 oz |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Recycled | Yes |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Taiwan |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Overview
Fellowes Microban Mouse Pad
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BOSSTCRP2115142580 Stock Available
-
Product Code: BRTTN63088 Stock Available
-
Product Code: FEL5933901111 Stock Available
-
0.75" Height x 7.88" Width x 9.19" Depth - Blue - Gel, Rubber - Stain Resistant, Skid Proof - 1 EachProduct Code: FEL911418 Stock Available
-
Product Code: FEL925210125 Stock Available
-
Product Code: GPC16620351 Stock Available
-
Product Code: GPC28124709 Stock Available
-
Product Code: VEK9008147 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BOSSTCRP2115142580 Stock Available
-
Product Code: BRTTN63088 Stock Available
-
Product Code: FEL5933901111 Stock Available
-
0.75" Height x 7.88" Width x 9.19" Depth - Blue - Gel, Rubber - Stain Resistant, Skid Proof - 1 EachProduct Code: FEL911418 Stock Available
-
Product Code: FEL925210125 Stock Available
-
Product Code: GPC16620351 Stock Available
-
Product Code: GPC28124709 Stock Available
-
Product Code: VEK9008147 Stock Available