‹ Prev
Next ›
Floortex AFS-TEX® 3000 Black Active Anti-Fatigue Mat 20" x 39"
39" Length x 20" Width x 0.800" Depth x 0.800" Thickness - Rectangular - Polyester, Polyurethane - Black - 1 Each
4 Stock Available
- Extra-thick, cushioned comfort to fight fatigue while standing to work
- Reduces strain on feet, legs, knees and back joints
- Anti-slip base sits securely on floors to eliminate frequent adjustments
- Antimicrobial additive will not wear away for improved hygiene
- Product size: Rectangular 20" x 39"
Product Details
General Information
| Manufacturer | Floortex |
| Manufacturer Part Number | FCA32039BM |
| Manufacturer Website Address | http://www.floortex.com |
| Brand Name | Floortex |
| Product Line | AFS-TEX® |
| Product Name | AFS-TEX® 3000 Black Active Anti-Fatigue Mat 20" x 39" |
| Marketing Information | Unique AFS-TEX System 3000 Anti-fatigue Mat provides the ultimate combination of standing comfort and body support. Cushioned yet supportive standing surface reduces the strain on feet, legs knees and back joints that can be caused through prolonged standing. Built-in antimicrobial content in both the body and material cover delivers maximum effectiveness. Antimicrobial active ingredient will not wear away or wash off. It works 24/7 for the life of the product. Extra-thick polyurethane construction with a fine antimicrobial polyester covering for added tactile comfort is ideal for users who like to work without footwear. Solid, one-piece, 4/5" thick, polyurethane will not lose body support over time. Contoured curl-proof edging ensures mats will remain totally flat. Anti-slip base provides maximum stability in use. The mat is also equipped with ADA trip hazard-compliant beveled edging. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Anti-fatigue Mat |
Product Information
| Mat Width | 20" |
| Mat Depth | 0.800" |
| Mat Length | 39" |
| Mat Thickness | 0.800" |
| Shape | Rectangular |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material |
|
| Weight (Approximate) | 4.20 lb |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Recycled Content | 0% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| TAA Compliant | No |
Warranty
| Limited Warranty | 10 Year |
| Additional Warranty Information |
10-YEAR LIMITED |
Overview
Floortex AFS-TEX® 3000 Black Active Anti-Fatigue Mat 20" x 39"
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: AAGDMWTE828Sold Out
-
Product Code: BICSCSM361AST99 Stock Available
-
Product Code: BICVCGN11BK217 Stock Available
-
Product Code: CLO385046094 Stock Available
-
Product Code: HWLHCE311V27 Stock Available
-
Product Code: MMM810K2489 Stock Available
-
Product Code: OIC9991468 Stock Available
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AAGDMWTE828Sold Out
-
Product Code: BICSCSM361AST99 Stock Available
-
Product Code: BICVCGN11BK217 Stock Available
-
Product Code: CLO385046094 Stock Available
-
Product Code: HWLHCE311V27 Stock Available
-
Product Code: MMM810K2489 Stock Available
-
Product Code: OIC9991468 Stock Available