‹ Prev
Next ›
Floortex Desktex® Glaciermat Glass Desk Pad - 19" x 24"
Rectangular - 19" Width x 24" Length x 0.20000" Depth - Clear Backing - Tempered Glass - Clear
15 Stock Available
- Maximum stability with silicone feet
- Incredibly tough - will not crack or discolor
- Features straight edges and radius corners
- Maximum stability with silicone feet; 1-year Limited Warranty
- Product size: Rectangular 19" x 24"
Product Details
General Information
| Manufacturer | Floortex |
| Manufacturer Part Number | FCDE1924G |
| Manufacturer Website Address | http://www.floortex.com |
| Brand Name | Floortex |
| Product Line | Desktex® Glaciermat |
| Product Name | Desktex® Glaciermat Glass Desk Pad - 19" x 24" |
| Marketing Information | Desktex Glaciermat Glass Desk Pad offers an added touch of class to desk protection. Reinforced tempered glass provides an elegant appearance plus total clarity to view photographs or documents below the pad. Durable construction will not crack or discolor. Crystal-clear desk pad protects desk from scratches and stains. Design also includes straight edges and radius corners and is complete with silicone feet for maximum stability. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Desk Pad |
Product Information
| Backing Color | Clear |
| Shape | Rectangular |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Tempered Glass |
| Height | 24" |
| Width | 19" |
| Depth | 0.20000" |
| Length | 24" |
| Weight (Approximate) | 9.70 lb |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Recycled Content | 0% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| TAA Compliant | No |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Overview
Floortex Desktex® Glaciermat Glass Desk Pad - 19" x 24"
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: AOP5240BG6 Stock Available
-
Product Code: AOP6040M48 Stock Available
-
Product Code: AOP6060M7 Stock Available
-
Product Code: AOP6060MS28 Stock Available
-
Product Code: AOPLT412M11 Stock Available
-
Product Code: AOPLT612M42 Stock Available
-
Product Code: LLR3965014 Stock Available
-
Product Code: LLR39652681 Stock Available
-
Product Code: LLR396547 Stock Available
-
Product Code: LLR39655218 Stock Available