‹ Prev
Next ›
GBC Fusion EZUse Laminating Pouches
Sheet Size Supported: Letter 8.50" Width x 11" Length - Laminating Pouch/Sheet Size: 9" Width x 11.50" Length x 3 mil Thickness - Glossy - for Document - UV Resistant, Durable, Fade Resistant - Clear - 100 / Box
29 Stock Available
- UV additive to preserve color integrity
- Prevent yellowing up to 10 times longer
- Standard construction for handling and filing of documents
- Sealed on the short side
Product Details
General Information
| Manufacturer | ACCO Brands Corporation |
| Manufacturer Part Number | 3745003 |
| Manufacturer Website Address | http://www.acco.com |
| Brand Name | GBC |
| Product Line | EZUse |
| Product Name | Fusion EZUse Laminating Pouches |
| Marketing Information | HeatSeal LongLife Laminating Pouches include a UV additive to preserve color integrity and prevent yellowing up to 10 times longer than standard pouches. Enhance your important documents with the best in clarity and protection. Pouch size is perfect for letter-size documents, and it offers a 3 mil thickness. Standard construction is designed for occasional handling and filing of documents where pouch flexibility is acceptable. Pouches are sealed on the short side. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Laminating Pouch |
Product Information
| Laminating Sheet Width | 9" |
| Laminating Sheet Length | 11.50" |
| Laminating Sheet Thickness | 3 mil |
| Sealing Process | Heat-Free |
| Surface Finish | Glossy |
| Sheet Size Supported | Letter - 8.50" Width x 11" Length |
| Application/Usage | Document |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
UL Listed Certification |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Overview
GBC Fusion EZUse Laminating Pouches
Also Consider
-
Pouch - 9" Lamination Width - 5 mil Lamination Thickness - Manual Release - 3.5" Height x 4.1" WidthProduct Code: GBC1703072Out of Stock
Also Consider
-
Product Code: BRTTZE251Out of Stock
-
Product Code: BSN366127203 Stock Available
-
Product Code: BVCCR1501170MV4 Stock Available
-
Product Code: HEWCN045AN85 Stock Available
-
Product Code: HEWL0S61AN401 Stock Available
-
Product Code: HEWL0S64AN448 Stock Available
-
Product Code: HEWL0S67AN208 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BRTTZE251Out of Stock
-
Product Code: BSN366127203 Stock Available
-
Product Code: BVCCR1501170MV4 Stock Available
-
Product Code: HEWCN045AN85 Stock Available
-
Product Code: HEWL0S61AN401 Stock Available
-
Product Code: HEWL0S64AN448 Stock Available
-
Product Code: HEWL0S67AN208 Stock Available