‹ Prev
Next ›
Genuine Joe 41-Quart Wastebasket
10.25 gal Capacity - Durable, Sturdy, Dent Resistant, Chip Resistant, Rust Resistant, Long Lasting - 19.9" Height x 9.4" Width x 15.2" Depth - Polyethylene - Black - 1 Each
151 Stock Available
- High-quality construction provides strength and durability
- Rolled rim allows easy pickup and transportation
- Sturdy material prevents dents, chips or rust
- 41-quart capacity accommodates high-traffic locations
Product Details
General Information
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Manufacturer Part Number | 00061 |
| Manufacturer Website Address | http://www.genuinejoe.com |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Product Name | 41-Quart Wastebasket |
| Marketing Information | Wastebasket features a high-quality, polyethylene construction for enhanced strength and durability. Rolled rim allows easy pickup and delivery to your disposal area. Sturdy construction will not dent, chip or rust for long-lasting use. 41-quart wastebasket provides ample space to hold waste to prevent frequent disposal of contents. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Wastebasket |
Product Information
| Capacity | 10.25 gal |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Polyethylene |
| Height | 19.9" |
| Width | 9.4" |
| Depth | 15.2" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Overview
Genuine Joe 41-Quart Wastebasket
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: BSN366127203 Stock Available
-
Product Code: CLO354173975 Stock Available
-
Product Code: GJO240801180 Stock Available
-
Product Code: GJO2550096799 Stock Available
-
Product Code: GJO58143152 Stock Available
-
Product Code: GJO704707 Stock Available
-
Product Code: RAYA16044TK38 Stock Available
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN366127203 Stock Available
-
Product Code: CLO354173975 Stock Available
-
Product Code: GJO240801180 Stock Available
-
Product Code: GJO2550096799 Stock Available
-
Product Code: GJO58143152 Stock Available
-
Product Code: GJO704707 Stock Available
-
Product Code: RAYA16044TK38 Stock Available