‹ Prev
Next ›
Ghent Harmony Dry Erase Board
60" (5 ft) Width x 48" (4 ft) Height - Tempered Glass Surface - Black Back - Square - Magnetic - 1 Each
Ships in 10-14 Business Days
Out of Stock
Non-Returnable
- Doesn't ghost or stain for a clean surface after each use
- Unique, glass design adds color to your office or classroom
- Only a 1-1/4" space between wall and glass for a low-profile look
- Includes 4 rare earth magnets, 4 markers, one eraser and one accessory holder
- Made of environmentally conscious, recyclable materials
Product Details
General Information
| Manufacturer | Ghent Manufacturing, Inc |
| Manufacturer Part Number | HMYSM45BK |
| Manufacturer Website Address | http://www.ghent.com |
| Brand Name | Ghent |
| Product Line | Harmony |
| Product Name | Harmony Dry Erase Board |
| Marketing Information | Harmony Colored Dry Erase Board is eco-friendly, 100 percent recyclable and made from recycled glass, sand and steel. Unframed board features 1" square corners, square standoffs and flat polished edges. The 1/4" thick, tempered glass provides a nonporous surface that will not ghost or stain and works with standard, dry-erase markers. Rear face is painted for a vivid contrast. Steel sheet backing provides a tackable surface with the use of rare earth magnets. Predrilled mounting holes are inset into the glass. The 1" square standoff hangers made of satin aluminum create a 1-1/4" spacing between the wall and glass. Board includes four rare earth magnets, four markers, an eraser and rear-mounted accessory holder made of clear acrylic. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Dry Erase Board |
Product Information
| Board Height | 48" (4 ft) |
| Board Width | 60" (5 ft) |
| Board Thickness | 0.25" |
| Board Surface Material | Tempered Glass |
| Back Color | Black |
| Shape | Square |
| Application/Usage |
|
| Magnetic | Yes |
| Features |
|
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
|
| Recycled | Yes |
| Country of Origin | United States |
Warranty
| Limited Warranty | 50 Year |
Overview
Ghent Harmony Dry Erase Board
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.