‹ Prev
Next ›
Health o Meter Digital Glass Scale
440 lb / 180 kg Maximum Weight Capacity - Black
2 Stock Available
- Anti-slip surface offers extra traction for safe use
- High weight capacity allows versatile use
- 5-second weight hold gives time to read display after stepping off
- Backlit display allows easy viewing from any angle or light
Product Details
General Information
| Manufacturer | Newell Brands |
| Manufacturer Part Number | 810KL |
| Manufacturer Website Address | http://www.newellbrands.com |
| Brand Name | Health o Meter |
| Product Name | Digital Glass Scale |
| Marketing Information | The Digital Glass Scale features an anti-slip surface for extra traction and peace of mind. High weight capacity reads up to 440 lb. for more versatile use. Five-second weight hold displays the weight for five seconds after stepping off to give the user or caregiver time to stabilize themselves or the patient. Backlit display makes it easy to read the weight from any angle and in any light. Medical-grade scale is designed for use in the home or bathroom with accuracy and benefits of a professional scale. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Digital Medical Scale |
Technical Information
| Maximum Weight Capacity (Imperial) | 440 lb |
| Maximum Weight Capacity (SI) | 180 kg |
| Weight Increment (Imperial) | 1.60 oz |
| Weight Increment (SI) | 50 g |
| Measurement Type |
|
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Display & Graphics
| Display Screen Length | 1.88" |
| Display Screen Type | LCD |
Battery Information
| Number of Batteries Supported | 2 |
| Battery Size Supported | Lithium (Li) |
Power Description
| Power Source | Battery |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Glass |
| Height | 0.9" |
| Width | 13" |
| Length | 13" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Overview
Health o Meter Digital Glass Scale
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.