‹ Prev
Next ›
HON Single Front-to-Back Hanging File Rails
Letter/Legal - Steel - Gray - 4 / Pack
Out of Stock
- Durable, precision-formed steel construction for strength and consistent quality
- Increases letter-size filing capacity in 30"W and 42"W lateral drawers drawer by allowing front-to-back filing
- Converts 36"W file cabinets to accommodate legal files in front-to-back format
- Rails mount over standard hangrails to hold hanging folders in front-to-back format
- Backed by the HON Full Lifetime Warranty
Product Details
General Information
| Manufacturer | The HON Company |
| Manufacturer Part Number | HON919491 |
| Manufacturer Website Address | http://www.hon.com |
| Brand Name | HON |
| Product Name | Single Front-to-Back Hanging File Rails |
| Marketing Information | Single-rail rack increases letter-size filing capacity in 30" wide and 42" wide lateral drawers by allowing front-to-back filing. Rack also converts 36" wide file cabinets to accommodate legal files in front-to-back format. Rails mount over standard hangrails to hold hanging folders in front-to-back format. Durable, precision-formed steel construction delivers strength and consistent quality. |
| Packaged Quantity | 4 / Pack |
| Product Type | File Rail |
Product Information
| File Size Supported | Letter/Legal |
| Placement | Drawer |
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Product Material | Steel |
| Height | 0.7" |
| Width | 15" |
| Depth | 1" |
| Weight (Approximate) | 1 lb |
Miscellaneous
| Certifications & Standards | BIFMA |
| Country of Origin | United States |
Warranty
| Limited Warranty | 12 Year |
Overview
HON Single Front-to-Back Hanging File Rails
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BICWOTAPP418735 Stock Available
-
Product Code: BSN6536415307 Stock Available
-
Product Code: KCC2127124955 Stock Available
-
Product Code: MMM1426462 Stock Available
-
Product Code: OIC9250152 Stock Available
-
Product Code: PENBK90B99 Stock Available
-
Product Code: PFX4153X246 Stock Available
-
Product Code: QUA4416286 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BICWOTAPP418735 Stock Available
-
Product Code: BSN6536415307 Stock Available
-
Product Code: KCC2127124955 Stock Available
-
Product Code: MMM1426462 Stock Available
-
Product Code: OIC9250152 Stock Available
-
Product Code: PENBK90B99 Stock Available
-
Product Code: PFX4153X246 Stock Available
-
Product Code: QUA4416286 Stock Available