‹ Prev
Next ›
House of Doolittle 14-month Classic Wirebound Monthly Planner
Julian Dates - Monthly - December 2025 to January 2027 - 1 Month Double Page Layout - 8 1/2" x 11" Sheet Size - 2.12" x 1.87" Block - Simulated Leather - Blue Cover - 1 Each
Sold Out
Non-Returnable
- Ample space in the daily blocks for appointments and reminders
- Easy planning for 14 dated months from December to January
- Additional page with important holiday dates for 3 years in list form
- 3-year calendar reference page for long-range planning
- Note space for future planning per month to keep you organized
Product Details
General Information
| Manufacturer | House of Doolittle |
| Manufacturer Part Number | 26207 |
| Manufacturer Website Address | http://www.houseofdoolittle.com |
| Brand Name | House of Doolittle |
| Product Name | 14-month Classic Wirebound Monthly Planner |
| Marketing Information | Wire-bound monthly planner features a two-piece, embossed, simulated leather cover for a professional look. Planning pages range 14 months from December to January. Two-page-per-month spreads include large, ruled daily blocks (2-1/8" x 1-7/8") for detailed notes, holidays, count of days/days remaining, Sunday-through-Saturday scheduling, a ruled notes area along the side, and past and future months reference near the top right corner. Nonrefillable planner is printed with soy ink on paper made with a high percentage of recycled material. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Planner |
Product Information
| Julian Dates | Yes |
| Date Format | Monthly |
| Sheet Height | 11" |
| Sheet Width | 8 1/2" |
| Block Height | 2.12" |
| Block Width | 1.87" |
| Double Page Layout | 1 Month |
| Start Month | December |
| Start Year | 2025 |
| End Month | January |
| End Year | 2027 |
| Cover Color | Blue |
Physical Characteristics
| Product Material | Simulated Leather |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
FSC Certified |
| Additional Information |
|
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 100% |
| Post-consumer-waste% | 100% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
House of Doolittle 14-month Classic Wirebound Monthly Planner
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: AAG7094020Sold Out
-
Product Code: AAG760105Sold Out
-
Product Code: AAG7695005Sold Out
-
Product Code: AAGSK70000Sold Out
-
Product Code: AVE0788794 Stock Available
-
Product Code: CLO91028405 Stock Available
-
Product Code: GJO996791161 Stock Available
-
Product Code: PGC329873490 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AAG7094020Sold Out
-
Product Code: AAG760105Sold Out
-
Product Code: AAG7695005Sold Out
-
Product Code: AAGSK70000Sold Out
-
Product Code: AVE0788794 Stock Available
-
Product Code: CLO91028405 Stock Available
-
Product Code: GJO996791161 Stock Available
-
Product Code: PGC329873490 Stock Available