‹ Prev
Next ›
House of Doolittle Expense Log/Memo Page Monthly Planner
Julian Dates - Monthly - 14 Month - December 2025 to January 2027 - 1 Month Double Page Layout - 6 7/8" x 8 3/4" Sheet Size - 1.50" x 1.50" Block - Wire Bound - Simulated Leather, Paper - Black Cover - 1 Each
Sold Out
Non-Returnable
- Ranges 14 months from December to January
- 2-page-per-month spreads feature ruled blocks
- Includes an expense log, 35 memo pages, notes space and past and future months reference
- Embossed wire-bound cover; nonrefillable
- 100% post-consumer material
Product Details
General Information
| Manufacturer | House of Doolittle |
| Manufacturer Part Number | 268-02 |
| Manufacturer Website Address | http://www.houseofdoolittle.com |
| Brand Name | House of Doolittle |
| Product Name | Expense Log/Memo Page Monthly Planner |
| Marketing Information | Wirebound monthly planner includes an expense log and 35 memo pages to track expenses and important notes. Embossed, simulated leather cover offers a professional look. Planning pages range 14 months from December to January. Two-page-per-month spreads include large, unruled daily blocks (1-1/2" x 1-1/2") for detailed notes; holidays; count of days/days remaining; Sunday-through-Saturday scheduling; a ruled notes area along the side; and past and future months reference near the top right corner. Nonrefillable planner is printed with soy ink on paper made with a high percentage of recycled material. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Planner |
Product Information
| Julian Dates | Yes |
| Date Format | Monthly |
| Sheet Quantity | 30 |
| Sheet Height | 8 3/4" |
| Sheet Width | 6 7/8" |
| Block Height | 1.50" |
| Block Width | 1.50" |
| Double Page Layout | 1 Month |
| Binding Type | Wire Bound |
| Time Period | 14 Month |
| Start Month | December |
| Start Year | 2025 |
| End Month | January |
| End Year | 2027 |
| Cover Color | Black |
| Refillable | No |
| Separate Sections | Memo Section |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Product Material |
|
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
FSC Certified |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 100% Paper |
| Post-consumer-waste% | 100% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
House of Doolittle Expense Log/Memo Page Monthly Planner
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.