‹ Prev
Next ›
House of Doolittle Recycled Illustrated Desk Pad Calendar
Julian Dates - Monthly - January 2026 to December 2026 - 1 Month Single Page Layout - 22" x 17" Sheet Size - 2.38" x 2.88" Block - Desk Pad - White - Leatherette, Paper - 1 Each
Sold Out
Non-Returnable
- Features a nature illustration each month in alternating colors
- Unruled daily blocks are 2-3/8" x 2-7/8"
- Full-year calendar reference; Julian dates
- 4 reinforced, black leatherette corners secure the calendar pages
Product Details
General Information
| Manufacturer | House of Doolittle |
| Manufacturer Part Number | 140HD |
| Manufacturer Website Address | http://www.houseofdoolittle.com |
| Brand Name | House of Doolittle |
| Product Name | Recycled Illustrated Desk Pad Calendar |
| Marketing Information | Desk pad offers a nature illustration on each month and is printed in three alternating colors: green, blue and brown. Planning pages range 12 months from January to December. One-page-per-month format includes unruled daily blocks (2-3/8" x 2-7/8"), Sunday-through-Saturday scheduling, a ruled notes section, holidays and full-year calendar reference along the bottom. Nonrefillable desk pad has four reinforced, black leatherette corners to secure the calendar pages. Paper is made with a high percentage of recycled material. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Calendar |
Product Information
| Julian Dates | Yes |
| Date Format | Monthly |
| Sheet Height | 17" |
| Sheet Width | 22" |
| Block Height | 2.38" |
| Block Width | 2.88" |
| Single Page Layout | 1 Month |
| Start Month | January |
| Start Year | 2026 |
| End Month | December |
| End Year | 2026 |
| Placement | Desk Pad |
| Refillable | No |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material |
|
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
FSC Certified |
| Additional Information |
|
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 100% |
| Post-consumer-waste% | 100% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
House of Doolittle Recycled Illustrated Desk Pad Calendar
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.