‹ Prev
Next ›
ideal. IDEDSH0316H Cross-cut Paper Shredder
Cross Cut - for shredding Paper - 0.625" x 0.093" Shred Size - 12" Throat - 32 gal Wastebin Capacity
Ships 2-3 Business Days
Out of Stock
Non-Returnable
- Optical signals indicate operational status for simple use
- Transparent shield provides extra level of safety
- ECC indicator prevents jams for consistent performance
- Solid-steel cutting shafts deliver lasting durability
- Durable, lightweight shred bin can be used with or without disposable bag
Product Details
General Information
| Manufacturer | ideal. |
| Manufacturer Part Number | IDEDSH0316H |
| Manufacturer Website Address | http://www.simplyideal.net |
| Brand Name | ideal. |
| Product Model | IDEDSH0316H |
| Product Name | IDEDSH0316H Cross-cut Paper Shredder |
| Marketing Information | Powerful office shredder, the 3104 cross-cut P-5 is designed for eight to 10 users. Continuous operation and high-quality, solid steel cutting heads minimize downtime while shredding paper, staples, paper clips and credit cards. The 12" feed opening and lightweight, impact-resistant, 32-gallon bin make the 3104 perfect for a large department or small office needs. HIPAA and FACTA compliant, and certified to shred Personal Identifiable Information (PII) and Controlled Unclassified Information (CUI), the 3104 shredder is federally accepted to protect information and social security numbers against identity theft. Quiet 1 horsepower motor chews through 17 sheets of paper at once and up to 432 sheets per minute. High-quality, wooden, easy-open cabinet is mounted on casters for easy mobility. Patented, electronically controlled, transparent safety shield in the feed opening protects fingers and hands. Patented Electronic Capacity Control (ECC) monitors document feeding to prevent jams. |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Paper Shredder |
Technical Information
| Shred Type | Cross Cut |
| Shredding Item | Paper |
| Shred Size | 0.625" x 0.093" |
| Throat Width | 12" |
| Wastebin Capacity | 32 gal |
| Features | Portable |
Controls/Indicators
| Status Indicators |
easy switch with optical operational-status indicators |
Power Description
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Consumption | 640 W |
| Power Source | AC |
Environmental Conditions
| Noise Level Without Load | 55 dB |
Physical Characteristics
| Height | 36.6" |
| Width | 18.5" |
| Length | 21.2" |
| Weight (Approximate) | 114.64 lb |
Miscellaneous
| Application/Usage | Office |
| Additional Information |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Blue Angel |
Overview
ideal. IDEDSH0316H Cross-cut Paper Shredder
From the Manufacturer
Accessories
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.