‹ Prev
Next ›
Kantek Pegboard Dual Monitor Risers & Accessories
88 lb Load Capacity - 7" Height x 16" Width x 11.80" Depth - Black - For Monitor, Notebook, Accessories - Ergonomic, Flexible, Durable
49 Stock Available
- Accommodates monitors, laptops and accessories up to 44 lb each
- Elevates screens and displays for reduced strain on your neck and eyes
- Separate for dual use or nest for compact spaces
- Constructed with MDF tops and metal, pegboard sides - requires assembly
- Accessories: tray, beverage holder, pen cup and 2 hooks
Product Details
General Information
| Manufacturer | Kantek, Inc |
| Manufacturer Part Number | PBS530 |
| Manufacturer Website Address | http://www.kantek.com |
| Brand Name | Kantek |
| Product Model | PBS530 |
| Product Name | Pegboard Dual Monitor Risers & Accessories |
| Marketing Information |
Pegboard risers can easily accommodate monitors, laptops and their accessories up to 44 lb. each. Thoughtful, ergonomic design elevates your screens to eyelevel for less strain to your neck and eyes. Flexible risers can separate for multi-person use, or they can nest for extra space in compact areas. Versatile accessories organize your desktop items for an even tidier work space. Accessories include tray, beverage holder, pen cup and two hooks. MDF tops and metal, pegboard sides offer much-needed durability to these monitor stands. Larger riser measures 16" wide x 11.8" deep x 7" high while the smaller riser measures 14.5" wide x 11.8" deep x 3.5" high. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Multipurpose Desktop Riser |
Technical Information
| Number of Displays Supported | 2 |
| Height Adjustable | Yes |
| Minimum Load Capacity | 44 lb |
| Maximum Load Capacity | 88 lb |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 7" |
| Width | 16" |
| Depth | 11.80" |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | China |
Overview
Kantek Pegboard Dual Monitor Risers & Accessories
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.