‹ Prev
Next ›
Kimberly-Clark Professional Universal Folded Towel Dispenser
Touchless Dispenser - 18.9" Height x 13.3" Width x 5.9" Depth - Pearl White - Durable, Contemporary Style - 1 Carton
Ships in 3-5 Business Days
Out of Stock
Non-Returnable
- Modern design adds elegant style to any room
- Translucent frame lets you see supply level to prevent unexpected runout
- Easy-to-use construction minimizes maintenance requests
- Touchless operation helps you maintain hygienic environment
- Compatible with Kleenex and Scott multifold and C-fold paper towels
Product Details
General Information
| Manufacturer | Kimberly-Clark Corporation |
| Manufacturer Part Number | 09906 |
| Manufacturer Website Address | http://www.kimberly-clark.com |
| Brand Name | Kimberly-Clark Professional |
| Product Name | Universal Folded Towel Dispenser |
| Marketing Information | Universal folded towel dispenser features a curved, contemporary design to add graceful style to any room. Durable, translucent frame allows you to quickly see when a refill is required. Easy-to-use design does not need any adapters or inserts, and does not operate with any moving parts or batteries to minimize maintenance requests. Touchless design provides quick, simple access to towels to ensure hygienic operation. Towel dispenser is compatible with Kleenex and Scott multi-fold and C-fold paper towels (sold separately). When installed properly, this dispenser meets the ADA standards for accessible design, 28 CFR Part 36. |
| Packaged Quantity | 1 Carton |
| Product Type | Hand Towel Dispenser |
Product Information
| Dispenser Type | Touchless |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | Pearl White |
| Height | 18.9" |
| Width | 13.3" |
| Depth | 5.9" |
Miscellaneous
| Certifications & Standards | ADA |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Kimberly-Clark Professional Universal Folded Towel Dispenser
Accessories
-
Product Code: KCC01500744 Stock Available
-
Product Code: KCC015101498 Stock Available
-
Product Code: KCC018041588 Stock Available
-
Product Code: KCC01807241 Stock Available
-
Product Code: KCC01840633 Stock Available
-
Product Code: KCC018901217 Stock Available
-
Product Code: KCC01980108 Stock Available
-
Product Code: KCC02046133 Stock Available
-
Product Code: KCC1325479 Stock Available