‹ Prev
Next ›
Logitech M185 Wireless Mouse
Optical - Wireless - Radio Frequency - 2.40 GHz - Gray - USB - 1000 dpi - Scroll Wheel - 3 Button(s) - Symmetrical - 1 Each
11 Stock Available
- Plug-and-play technology allows immediate use without any hassle
- Compact receiver means you can plug it in and forget about it
- 2.4 GHz connectivity offers fast data transmission with virtually no delays
- 1-year battery life eliminates need for frequent replacement
- Smart sleep mode helps conserve power for extended battery life
Product Details
General Information
| Manufacturer | Logitech |
| Manufacturer Part Number | 910-003888 |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com |
| Brand Name | Logitech |
| Product Model | M185 |
| Product Name | M185 Wireless Mouse |
| Marketing Information | Wireless mouse features plug-and-play simplicity to let you plug in the nano receiver and start using your mouse right away with no software or hassles. The tiny wireless receiver is so small and unobtrusive that you can plug it in and forget about it. Advanced 2.4 GHz wireless connectivity provides the reliability of a cord with wireless convenience and freedom without any delays or dropouts. 12-month battery life eliminates the hassle of frequent battery changes. The On/Off switch and smart sleep mode help conserve power for increased battery life. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Mouse |
Pointing Device
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Pointing Device Wireless Technology | Radio Frequency |
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Movement Detection | Optical |
| Movement Resolution (dpi) | 1000 |
| Total Number of Buttons | 3 |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Ergonomic Fit | Symmetrical |
Interfaces/Ports
| Pointing Device Host Interface | USB |
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Height | 3.9" |
| Width | 2.4" |
| Depth | 1.5" |
| Weight (Approximate) | 2.65 oz |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Device Supported |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Environmental Compliance |
|
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |
| Additional Warranty Information |
3 Year Limited |
Overview
Logitech M185 Wireless Mouse
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: FEL574330193 Stock Available
-
Product Code: KCC2127124954 Stock Available
-
Product Code: MMMTL902VP41 Stock Available
-
Product Code: NES791291478 Stock Available
-
Product Code: NES846522867 Stock Available
-
Product Code: NLE1946273607 Stock Available
-
Product Code: OEX120626610 Stock Available
-
Product Code: OEX85110963 Stock Available
-
Product Code: OEX8511753 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: FEL574330193 Stock Available
-
Product Code: KCC2127124954 Stock Available
-
Product Code: MMMTL902VP41 Stock Available
-
Product Code: NES791291478 Stock Available
-
Product Code: NES846522867 Stock Available
-
Product Code: NLE1946273607 Stock Available
-
Product Code: OEX120626610 Stock Available
-
Product Code: OEX85110963 Stock Available
-
Product Code: OEX8511753 Stock Available