‹ Prev
Next ›
Logitech Wireless Keyboard and Mouse
USB Wireless RF - English - Black - USB Wireless RF - Optical - Scroll Wheel - QWERTY - Black - AAA, AA - Compatible with Desktop Computer for PC, Linux, ChromeOS - 1 Each
12 Stock Available
- 2.4Ghz technology delivers strong connection up to 33' away
- Full-size keyboard provides familiar layout for simple use
- Durable keyboard construction ensures long-lasting use
- Anti-fading treatment prevents letters from fading away
- Energy-efficient operation prevents frequent battery replacements
Product Details
General Information
| Manufacturer | Logitech |
| Manufacturer Part Number | 920-007897 |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com |
| Brand Name | Logitech |
| Product Model | MK235 |
| Product Name | Wireless Keyboard and Mouse |
| Marketing Information |
Durable. Simple. Wireless. The Logitech MK235 wireless keyboard and mouse combo gives you the comfort and simplicity of a traditional full-size keyboard and reliable wireless mouse. Type on the keyboard as long as three years between battery changes and use your mouse for up to one year before replacing the battery. Built to last, the USB wireless keyboard features sturdy tilt legs and durable keys. Simply plug the tiny USB receiver and enjoy a strong connection with no lag time. Use this portable keyboard mouse set with your laptop or PC wherever you get work done. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Keyboard & Mouse |
Keyboard/Keypad
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Technology | RF |
| Keys Layout | QWERTY |
| Localization | English |
Pointing Device
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Pointing Device Wireless Technology | RF |
| Movement Detection | Optical |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
Interfaces/Ports
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Pointing Device Host Interface | USB |
Battery Information
| Battery Size Supported |
|
Physical Characteristics
| Keyboard/Keypad Color | Black |
| Pointing Device Color | Black |
| Keyboard/Keypad Height | 0.81" |
| Keyboard/Keypad Width | 17.15" |
| Keyboard/Keypad Depth | 5.41" |
| Pointing Device Height | 1.39" |
| Pointing Device Width | 2.42" |
| Pointing Device Depth | 3.85" |
| Keyboard/Keypad Weight (Approximate) | 15 oz |
| Pointing Device Weight (Approximate) | 2.49 oz |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Platform Supported |
|
| Device Supported | Desktop Computer |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information |
1-year Limited hardware warranty |
Overview
Logitech Wireless Keyboard and Mouse
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: ACC72010915 Stock Available
-
Product Code: AVE1130615 Stock Available
-
Product Code: BICWOTAP10387 Stock Available
-
Product Code: HEWC2P05AN542 Stock Available
-
Product Code: OEX85110952 Stock Available
-
Product Code: OEX94914991 Stock Available
-
Product Code: PIL7727954 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: ACC72010915 Stock Available
-
Product Code: AVE1130615 Stock Available
-
Product Code: BICWOTAP10387 Stock Available
-
Product Code: HEWC2P05AN542 Stock Available
-
Product Code: OEX85110952 Stock Available
-
Product Code: OEX94914991 Stock Available
-
Product Code: PIL7727954 Stock Available