‹ Prev
Next ›
Lorell Corner Workstation Chair Mat for Medium-Pile Carpet - 48" x 60"
Carpeted Floor - 66" Length x 48" Width x 60" Depth x 0.085" Thickness - Lip Size 12" Length x 20" Width - Polycarbonate - Clear - 1 Each
2 Stock Available
- Clear polycarbonate protects floors from damage
- Gripper back for use on low-medium pile carpets up to 1/2" thick
- Smooth, easy-glide surface for effortless chair movement
- Strong, durable construction
- 50% manufacturing site energy from renewable sources
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 69156 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Name | Corner Workstation Chair Mat for Medium-Pile Carpet - 48" x 60" |
| Marketing Information | Clear, corner-workstation polycarbonate chair mat is designed for use on low-to-medium pile carpets up to 1/2" thick, including padding. The shape is ideal for corner or L-shaped desk setups. Studded backing keeps the mat securely in place on a variety of carpet styles. Smooth edges allow easy chair movement on and off the mat. Chairmat offers clear design and optimal protection for your carpet. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Chair Mat |
Product Information
| Mat Width | 48" |
| Mat Depth | 60" |
| Mat Length | 66" |
| Mat Thickness | 0.085" |
| Lip Width | 20" |
| Lip Length | 12" |
| Application/Usage | Carpeted Floor |
| Features | Studded |
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Polycarbonate |
Miscellaneous
| Additional Information |
Medium pile - 3/8" to 1/2" thick carpeting |
| Certifications & Standards |
Greenguard Certified |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
| Additional Warranty Information |
Lorell Limited Lifetime Warranty |
Overview
Lorell Corner Workstation Chair Mat for Medium-Pile Carpet - 48" x 60"