‹ Prev
Next ›
Lorell Deskside Mobile Machine Stand
200 lb Load Capacity - 26.50" Height x 23.60" Width x 19.60" Depth - Desk - Powder Coated - Metal, Laminate, Polyvinyl Chloride (PVC) - Charcoal, Black
Out of Stock
- Deskside, e-shelf storage for easy access to your vital devices
- Heat-dissipating middle shelf with perforations to keep equipment running cool and reduce overheating
- Easily roll where you need support and park with 2 locking casters
- Easy cord management with open back and sides
- Smooth laminate surfaces with PVC edge for a sharp look
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 60263 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Name | Deskside Mobile Machine Stand |
| Marketing Information | Deskside Mobile Machine Stand with three shelves easily rolls beside your desk to hold your essential devices. Metal frame with black powder coating offers sturdy support. Top shelf holds up to 100 lb., and two bottom shelves each hold up to 50 lb. Perforated hole pattern on middle metal shelf dissipates heat to keep equipment running cool and efficient while reducing the chances of any possible overheating. The 3/5" thick shelves feature charcoal laminate and PVC edge. Open back and sides allow easy cord management. Two of the four 2" diameter, dual-wheel casters lock to park the machine stand where you need it. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Printer Stand |
Technical Information
| Maximum Load Capacity | 200 lb |
| Finishing | Powder Coated |
| Application/Usage | Printer |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Product Material |
|
| Form Factor | Desk |
| Height | 26.50" |
| Width | 23.60" |
| Depth | 19.60" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Overview
Lorell Deskside Mobile Machine Stand
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.