‹ Prev
Next ›
Lorell Economy Low-Pile Chair Mat with Lip - 36" x 48"
Carpeted Floor - 48" Length x 36" Width x 48" Depth x 0.086" Thickness - Lip Size 10" Length x 20" Width - Rectangular - Vinyl - Clear - 1 Each
Out of Stock
- Protective vinyl prevents wear and tear and extends carpet life
- Gripper back for use on low-pile carpets up to 1/4" thick
- Easy-glide rolling surface for effortless chair movement
- Free and Clear formula for a healthy work environment
- 50% manufacturing site energy from renewable sources
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 02156 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Name | Economy Low-Pile Chair Mat with Lip - 36" x 48" |
| Marketing Information | Economy chairmat with a lip protects your low-pile commercial carpets up to 1/4" - including carpet pad. The light-weight, vinyl construction features a studded back to grip carpets and straight edge for smooth chair movement. Lip measures 20" x 10". |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Chair Mat |
Product Information
| Mat Width | 36" |
| Mat Depth | 48" |
| Mat Length | 48" |
| Mat Thickness | 0.086" |
| Lip Width | 20" |
| Lip Length | 10" |
| Shape | Rectangular |
| Application/Usage | Carpeted Floor |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Vinyl |
Miscellaneous
| Additional Information |
1/4" thick or less carpeting |
| Certifications & Standards |
Greenguard Certified |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
| Additional Warranty Information |
Lorell Limited Lifetime Warranty |
Overview
Lorell Economy Low-Pile Chair Mat with Lip - 36" x 48"
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BRTTN82054 Stock Available
-
Product Code: BSN250501112 Stock Available
-
Product Code: CCS25102454 Stock Available
-
Product Code: CPCUS04968ACT688 Stock Available
-
Product Code: ITA361752019 Stock Available
-
Product Code: OEX85110631 Stock Available
-
Product Code: SWI74050104 Stock Available
-
Product Code: WAU21011421 Stock Available
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BRTTN82054 Stock Available
-
Product Code: BSN250501112 Stock Available
-
Product Code: CCS25102454 Stock Available
-
Product Code: CPCUS04968ACT688 Stock Available
-
Product Code: ITA361752019 Stock Available
-
Product Code: OEX85110631 Stock Available
-
Product Code: SWI74050104 Stock Available
-
Product Code: WAU21011421 Stock Available