‹ Prev
Next ›
Lorell Fortress Series Lateral File
18.6" Width x 28" Depth x 36" Height - 2 x Drawer(s) for File - Lateral - Hanging Rail, Magnetic Label Holder, Removable Lock, Locking Bar, Ball-bearing Suspension, Reinforced Base, Leveling Glide, Interlocking, Anti-tip - White - Steel - Recycled
Ships in 3-4 Weeks
Out of Stock
Non-Returnable
- Versatile filing
- Smooth, quiet, drawer performance
- Core-removable lock to secure your files
- Magnetic label holders on both drawers for easy identification
- Heavy-gauge steel construction
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 00029 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Name | Fortress Series Lateral File |
| Marketing Information | 36" wide lateral file features two versatile drawers with hanging file rails for side-to-side filing in letter-size, legal-size or A4-size. Each drawer has a magnetic label holder for easy identification where you need it. Design also features a core-removable lock for security, dual locking bars, full-width pull, ball-bearing slide suspension for smooth opening and closing, reinforced base, and four adjustable leveling guides for stabilization. Interlock system prohibits the extension of more than one drawer at a time for your safety. Counterweight prevents tipping. Lateral file meets or exceeds applicable ANSI/BIFMA standards. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | File Cabinet |
Product Information
| Total Number of Drawers | 2 |
| Drawer Type | File |
| Media Orientation Supported | Lateral |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Steel |
| Height | 36" |
| Width | 18.6" |
| Depth | 28" |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
Greenguard Certified |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 28% |
| Post-consumer-waste% | 16% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Lorell Fortress Series Lateral File
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.