‹ Prev
Next ›
Lorell Rare Earth Magnet Board Eraser
Magnetic - Black, White - Plastic - 1 Each
73 Stock Available
- For use on magnetic glass boards
- Super-strong magnetism for worry-free attachment
- Includes rare earth magnets
- 2-color for easy visibility
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 52559 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Name | Rare Earth Magnet Board Eraser |
| Marketing Information | Stay ready to erase mistakes and old notes on your glass board with this handy, super-strong, magnetic eraser. Rare earth magnet inside the plastic construction allows it to adhere to your magnetic glass board. Two-color design makes it easy to see. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Dry Erase Board Eraser |
Product Information
| Features | Magnetic |
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Product Material | Plastic |
| Height | 0.9" |
| Width | 5" |
| Depth | 2" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 5 Year |
Overview
Lorell Rare Earth Magnet Board Eraser
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: ALL20335178 Stock Available
-
Product Code: BSN1573891 Stock Available
-
Product Code: BSN1914LB10942 Stock Available
-
Product Code: FSK1160001005357 Stock Available
-
Product Code: ITA38646BX9 Stock Available
-
Product Code: LOG9100016751 Stock Available
-
Product Code: MMMAD114156 Stock Available
-
Product Code: OEX85110954 Stock Available
-
Product Code: SAN382011945 Stock Available
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: ALL20335178 Stock Available
-
Product Code: BSN1573891 Stock Available
-
Product Code: BSN1914LB10942 Stock Available
-
Product Code: FSK1160001005357 Stock Available
-
Product Code: ITA38646BX9 Stock Available
-
Product Code: LOG9100016751 Stock Available
-
Product Code: MMMAD114156 Stock Available
-
Product Code: OEX85110954 Stock Available
-
Product Code: SAN382011945 Stock Available