‹ Prev
Next ›
Lorell Rectangular Chair Mat for Hard Floors - 48" x 60"
Hard Floor, Wood Floor, Vinyl Floor, Tile Floor - 60" Length x 48" Width x 60" Depth x 0.095" Thickness - Rectangular - Vinyl - Clear - 1 Each
23 Stock Available
- Nonstudded, smooth-back and protective vinyl to safeguard hard floors
- For occasional office use on hard floors
- Easy-glide rolling surface for effortless chair movement
- Free and Clear formula for a healthy work environment
- 50% manufacturing site energy from renewable sources
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 69169 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Name | Rectangular Chair Mat for Hard Floors - 48" x 60" |
| Marketing Information | Clear, rectangular vinyl chair mat for hard floors features a straight edge for easy chair movement. The clear surface protects hard floors from scuffs, caster damage and everyday wear while letting your flooring show through. Made from high-quality vinyl, it is free from phthalates, tin, lead, cadmium and BPA, and it resists cracking, chipping or breaking under normal use. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Chair Mat |
Product Information
| Mat Width | 48" |
| Mat Depth | 60" |
| Mat Length | 60" |
| Mat Thickness | 0.095" |
| Shape | Rectangular |
| Application/Usage |
|
| Features | Straight Edge |
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Vinyl |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
Greenguard Certified |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
| Additional Warranty Information |
Lorell Limited Lifetime Warranty |
Overview
Lorell Rectangular Chair Mat for Hard Floors - 48" x 60"