‹ Prev
Next ›
Lorell Tripod Base Coat Rack
4 Hooks - 4 Pegs - 63.4" Height x 19" Width - for Coat, Jacket, Hat, Scarf - Metal - Silver - Powder Coated - 1 Each
56 Stock Available
- 2 levels for coats and accessories
- Hooks and pegs in every direction for stability
- Powder-coat finish for durability
- Metal frame to withstand frequent use
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 02587 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Name | Tripod Base Coat Rack |
| Marketing Information | Metal coat rack offers a stylish design and tripod base for stability. Hang coats and jackets on the four coat pegs that surround the top to evenly distribute weight. The four hooks below are perfect for accessories, such as hats and scarves. Metal features a powder-coat finish for durability. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Tree Hook Stand |
Product Information
| Total Number of Hooks | 4 |
| Total Number of Pegs | 4 |
| Finishing | Powder Coated |
| Application/Usage |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Silver |
| Product Color | Silver |
| Product Material | Metal |
| Height | 63.4" |
| Width | 19" |
| Depth | 20" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Overview
Lorell Tripod Base Coat Rack
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: AVE24063173 Stock Available
-
Product Code: BRTTN63088 Stock Available
-
Product Code: BSN65637175 Stock Available
-
Product Code: ITD10204259 Stock Available
-
Product Code: KCC2127124849 Stock Available
-
Product Code: MMM17083ES415 Stock Available
-
Product Code: NES791291462 Stock Available
-
Product Code: OEX1406345 Stock Available
-
Product Code: OEX85110952 Stock Available
-
Product Code: PFX42CR312 Stock Available
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AVE24063173 Stock Available
-
Product Code: BRTTN63088 Stock Available
-
Product Code: BSN65637175 Stock Available
-
Product Code: ITD10204259 Stock Available
-
Product Code: KCC2127124849 Stock Available
-
Product Code: MMM17083ES415 Stock Available
-
Product Code: NES791291462 Stock Available
-
Product Code: OEX1406345 Stock Available
-
Product Code: OEX85110952 Stock Available
-
Product Code: PFX42CR312 Stock Available