‹ Prev
Next ›
Lorell Universal Center Drawer
28.35" Length x 16.73" Width x 5.12" Height - Durable - MFC, Polyvinyl Chloride (PVC), Steel - Walnut, Laminate - 1 Each
13 Stock Available
- Slides under desk and out for easy access
- Durable laminate surface provides long-lasting use
- Easily attaches to desks in Lorell Essential Series
- Adjustable mount allows quick installation to most other desks
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 69993 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Series | Essentials |
| Product Name | Universal Center Drawer |
| Marketing Information | Universal center drawer can be easily attached to desks in the Lorell Essential Series and most other desks with an adjustable mount. Drawer slides under the desk and out for easy access. Drawer features a durable laminate surface. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Drawer |
Product Information
| Features | Durable |
Physical Characteristics
| Color Family | Brown |
| Product Color |
|
| Product Material |
|
| Height | 5.12" |
| Width | 16.73" |
| Length | 28.35" |
Miscellaneous
| Compatibility | Lorell Essentials Series Desk |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 5 Year |
| Additional Warranty Information |
limited 5 yr |
Overview
Lorell Universal Center Drawer
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.