‹ Prev
Next ›
Master Lock Assorted Numeric Combination Locks
3 Digit - 0.28" Shackle Diameter - Cut Resistant - Stainless Steel - Assorted - 1 Each
267 Stock Available
- Maximum security, numeric padlock features an aluminum cover with durable anodized finish
- Offers 3-digit dialing and 1,500 combinations
- Features a double-armored, stainless steel body and hardened steel shackle for extra cut-resistance
- Assorted colors
- Width: 1-7/8"
Product Details
General Information
| Manufacturer | Master Lock, LLC |
| Manufacturer Part Number | 1530DCM |
| Manufacturer Website Address | http://www.masterlock.com |
| Brand Name | Master Lock |
| Product Name | Assorted Numeric Combination Locks |
| Marketing Information | Numeric Combination Lock features a 1-7/8" (48mm) wide, double-armored, stainless steel body and aluminum cover with durable anodized finish. Three-digit dialing with 1,500 combinations offers maximum security. Hardened steel shackle provides extra-cut resistance. Random color will be shipped. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Padlock |
Product Information
| Shackle Diameter | 0.28" |
| Shackle Height | 0.83" |
| Shackle Width | 0.75" |
| Number of Locking Combination | 3 |
| Durability | Cut Resistant |
Physical Characteristics
| Color Family | Assorted Colors |
| Product Color | Assorted |
| Product Material | Stainless Steel |
| Shackle Material | Steel |
| Width | 1.9" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Master Lock Assorted Numeric Combination Locks
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: ACM1545420 Stock Available
-
Product Code: BVCGA059783046 Stock Available
-
Product Code: HEWCF360A68 Stock Available
-
Product Code: HEWCF361A42 Stock Available
-
Product Code: HEWCF362A49 Stock Available
-
Product Code: IMP5024SS247 Stock Available
-
Product Code: SAF4175BL6 Stock Available
-
Product Code: SAN1944741A123 Stock Available
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: ACM1545420 Stock Available
-
Product Code: BVCGA059783046 Stock Available
-
Product Code: HEWCF360A68 Stock Available
-
Product Code: HEWCF361A42 Stock Available
-
Product Code: HEWCF362A49 Stock Available
-
Product Code: IMP5024SS247 Stock Available
-
Product Code: SAF4175BL6 Stock Available
-
Product Code: SAN1944741A123 Stock Available