‹ Prev
Next ›
Mead 1 Subject Wide Ruled Spiral Notebook
70 Sheets - 140 Pages - Spiral Bound - 3 Hole(s) - 10 1/2" x 8" Sheet Size - 10" Height x 8" Width x 0.5" Length - White Paper - Assorted Cover - Durable Cover, Bleed Resistant, Perforated, Spiral Lock, Lightweight - 4 / Pack
21 Stock Available
- Durable covers are coated for yearlong protection
- High-quality paper prevents ink from bleeding through pages
- Perforated pages let you quickly transfer pages into binder or pocket
- Spiral Lock wire prevents coil from catching onto clothing
- Perfect for use with projects, meetings and more
Product Details
General Information
| Manufacturer | ACCO Brands Corporation |
| Manufacturer Part Number | 72873 |
| Manufacturer Website Address | http://www.acco.com |
| Brand Name | Mead |
| Product Name | 1 Subject Wide Ruled Spiral Notebook |
| Marketing Information | Wire-bound notebook features durable, coated covers to keep your notes protected all year long. Wide-ruled, high-quality paper resists ink bleed to help keep your writing legible. Neat sheet pages are perforated for clean, consistent removal. Spiral lock wire prevents the coil from snagging onto your clothing or backpack. 70-page, one-subject notebook is perfect for projects, classes, office meetings and more. |
| Packaged Quantity | 4 / Pack |
| Product Type | Notebook |
Product Information
| Number of Sheets | 70 |
| Number of Pages | 140 |
| Sheet Color | White |
| Sheet Size | 10 1/2" x 8" |
| Number of Holes Punched | 3 |
| Cover Color | Assorted |
| Binding Type | Spiral Bound |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Height | 10" |
| Width | 8" |
| Length | 0.5" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Brazil |
Overview
Mead 1 Subject Wide Ruled Spiral Notebook
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: AAGDMWTE828Sold Out
-
Product Code: ASP30203171 Stock Available
-
Product Code: BICWOTAPP418722 Stock Available
-
Product Code: HEWCF500A97 Stock Available
-
Product Code: HEWF6U15AN180 Stock Available
-
Product Code: MMM6605AN233 Stock Available
-
Product Code: MMMC60ST241 Stock Available
-
Product Code: SWI354503583 Stock Available
-
Product Code: SWI405011028 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: MEA450048633 Stock Available
-
Product Code: MEA72456104 Stock Available
-
Product Code: MEA840029277 Stock Available
-
Product Code: MEA840029A47 Stock Available
-
Product Code: MEA84003038 Stock Available
-
Product Code: PACPMMK37101DE302 Stock Available
-
Product Code: ROA77231CSOut of Stock
-
Product Code: ROA77461CSOut of Stock
-
Product Code: ROA97228CSOut of Stock
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AAGDMWTE828Sold Out
-
Product Code: ASP30203171 Stock Available
-
Product Code: BICWOTAPP418722 Stock Available
-
Product Code: HEWCF500A97 Stock Available
-
Product Code: HEWF6U15AN180 Stock Available
-
Product Code: MMM6605AN233 Stock Available
-
Product Code: MMMC60ST241 Stock Available
-
Product Code: SWI354503583 Stock Available
-
Product Code: SWI405011028 Stock Available