‹ Prev
Next ›
Mead Hardbound Business Notebook - Letter
96 Sheets - Wire Bound - 0.28" Ruled - 20 lb Basis Weight - Letter - 8 1/2" x 11" Sheet Size - White Paper - Black Linen Cover - Pocket, Tab, Bond Paper, Perforated, Bleed-free - 1 Each
70 Stock Available
- Premium, 20 lb. paper helps prevent ink from bleeding through pages
- Side perforation ensures quick, consistent page removal
- Twin-wire binding lets pages open flat on surfaces for easier writing
- Durable cover keeps pages protected when stored
Product Details
General Information
| Manufacturer | ACCO Brands Corporation |
| Manufacturer Part Number | 06100 |
| Manufacturer Website Address | http://www.acco.com |
| Brand Name | Mead |
| Product Name | Hardbound Business Notebook - Letter |
| Marketing Information | Hardbound business notebook contains 96 sheets of premium 20 lb. bond paper that offers a no bleed-through surface. Each sheet is college-ruled with 9/32" line spacings and a 1-5/8" left margin. Margin is 1" from the perforation. Perforations allow easy, clean removal. Hardbound stamped linen cover provides a sturdy, portable writing surface for any busy professional. Wirebound notebook is undated for easy customization. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Notebook |
Product Information
| Number of Sheets | 96 |
| Sheet Color | White |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" x 11" |
| Basis Weight | 20 lb |
| Front Lines Space | 0.28" |
| Margin Left Space | 1.62" |
| Cover Color | Black |
| Cover Material | Linen |
| Binding Type | Wire Bound |
| Features |
|
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Taiwan |
Overview
Mead Hardbound Business Notebook - Letter
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: AAG70620905Sold Out
-
Product Code: AAGSK80012 Stock Available
-
Product Code: ACM138621447 Stock Available
-
Product Code: BSN09956BD517 Stock Available
-
Product Code: MEA06074343 Stock Available
-
Product Code: MEA06132159 Stock Available
-
Product Code: SEA12420871349 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: MEA7208114 Stock Available
-
Product Code: MEA820002CE11752 Stock Available
-
Product Code: PKP8867PST7 Stock Available
-
Product Code: REDA10150BLK25 Stock Available
-
Product Code: REDA10200BLK59 Stock Available
-
Product Code: REDA10200RED19 Stock Available
-
Product Code: ROA11015CSOut of Stock
-
Product Code: ROA11197CSOut of Stock
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AAG70620905Sold Out
-
Product Code: AAGSK80012 Stock Available
-
Product Code: ACM138621447 Stock Available
-
Product Code: BSN09956BD517 Stock Available
-
Product Code: MEA06074343 Stock Available
-
Product Code: MEA06132159 Stock Available
-
Product Code: SEA12420871349 Stock Available