‹ Prev
Next ›
ModernWare Designer 20 oz Paper Bowls
Disposable - 7.8" Diameter - White - Paper Body - 24/Pack - 12 / Carton
Out of Stock
- Thick paper construction resists bending to hold heavy foods without worry
- Clay-coated surface ensures soakproof performance
- Disposable for fast, simple cleanup after use
- Classic design is perfect for use in any setting
Product Details
General Information
| Manufacturer | AJM Packaging Corporation |
| Manufacturer Part Number | DB20MW012 |
| Manufacturer Website Address | http://www.ajmpack.com |
| Brand Name | ModernWare |
| Product Name | Designer 20 oz Paper Bowls |
| Marketing Information | Paper dinnerware features a sturdy, thick paper construction that provides a high level of bend-resistance to hold heavier foods without worry. Clay-coated surface prevents liquids from soaking through to hold wet foods for longer. Disposable material provides an easy way to clean up after each use. Raised, rounded rim creates a classical appearance for use in any setting. |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Product Type | Table Ware |
Product Information
| Kitchenware Type | Bowl |
| Quantity Per Container | 24 |
| Container Type | Pack |
| Kitchenware Details | 1 x Bowl |
| Disposable | Yes |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Paper |
| Volume | 20 fl oz |
| Height | 1.8" |
| Width | 13" |
| Length | 8" |
| Diameter | 7.8" |
Miscellaneous
| Country of Origin | United States |
| Assembly Required | No |
Overview
ModernWare Designer 20 oz Paper Bowls
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.