‹ Prev
Next ›
Officemate 21222 Large Vertical Sorter, 5 Compartments, Black
5 Compartment(s) - 9" Height x 13.5" Width x 5" Depth - Desktop - Black - Plastic - 1 Each
13 Stock Available
- Features 5 individual compartments to handle heavy filing and organizations
- Overall dimensions: 13-1/2"W x 5"D x 9"H
- Made in USA
Product Details
General Information
| Manufacturer | Officemate, LLC |
| Manufacturer Part Number | 21222 |
| Manufacturer Website Address | http://www.officemate.com |
| Brand Name | Officemate |
| Product Name | Desktop Sorter |
| Marketing Information | Desktop Sorter features five compartments to handle heavy filing and supply convenient organization. Compartment sizes are large enough to hold file folders. Versatile design can be stacked on Officemate's and most other manufacturers' side-loading letter trays (not included). Sorter helps keep your office clutter-free and your files easily accessible. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Desktop File Sorter |
Product Information
| Total Number of Compartments | 5 |
| Shape | Rectangle |
| Placement | Desktop |
| Application/Usage | File Organization |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plastic |
| Height | 9" |
| Width | 13.50" |
| Depth | 5" |
| Weight (Approximate) | 1 lb |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Officemate 21222 Large Vertical Sorter, 5 Compartments, Black
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.