‹ Prev
Next ›
Officemate 21431 File Holder, Wall Mountable, Letter Size, Hortizontal, Smoke
Horizontal - 7" Height x 13" Width x 4.12" Depth - Stackable - Smoke - Plastic - 1 Each
123 Stock Available
- Unique design for conveniently adding file storage space
- Easily mounts to walls or partitions; includes mounting hardware
- Made of see-through plastic for easy visibility
- Individual letter files: 13"W x 4-1/8"D x 7"H
- Made in USA
Product Details
General Information
| Manufacturer | Officemate, LLC |
| Manufacturer Part Number | 21431 |
| Manufacturer Website Address | http://www.officemate.com |
| Brand Name | Officemate |
| Product Name | 21431 File Holder, Wall Mountable, Letter Size, Hortizontal, Smoke |
| Marketing Information |
Stacking wall files allows for multiple pockets to organize mail or documents. Unique design makes adding more files convenient and easy. Mount to walls or partitions easily with included mounting hardware (double-sided tape and mounting screws). 13" width x 4 1/8" depth x 7" height. Made in USA. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Wall Pocket |
Product Information
| File Size Supported | Letter |
| Orientation | Horizontal |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Application/Usage |
|
| Features | Stackable |
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color | Smoke |
| Product Material | Plastic |
| Height | 7" |
| Width | 13" |
| Depth | 4.12" |
| Weight (Approximate) | 1.05 lb |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Country of Origin | United States |
Overview
Officemate 21431 File Holder, Wall Mountable, Letter Size, Hortizontal, Smoke
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.