‹ Prev
Next ›
Officemate 90082 Heavy Duty 2-Hole Punch with Padded Handle, 50 Sheet Capacity
2 Punch Head(s) - 50 Sheet of 20lb Paper - 1/4" Punch Size - Steel - 6.8" Width x 5" Height - Black
38 Stock Available
- Punches up to 50 sheets of 20 lb. paper at a time; 1/4" holes
- Adjustable paper guide
- Padded lock-down handle
- Heavy-duty metal
Product Details
General Information
| Manufacturer | Officemate, LLC |
| Manufacturer Part Number | 90082 |
| Manufacturer Website Address | http://www.officemate.com |
| Brand Name | Officemate |
| Product Name | 90082 Heavy Duty 2-Hole Punch with Padded Handle, 50 Sheet Capacity |
| Marketing Information | Officemate 90083 Heavy duty 2-hole punch with padded rubber handle and adjustable paper guide. Punches ΒΌ" holes in up to 50 sheets of 20 lb. paper without the threat of jamming. Sturdy metal construction. Black. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Manual Hole Punch |
Product Information
| Number of Punch Heads | 2 |
| Number of Holes Punched | 2 |
| Paper Punch Capacity | 50 Sheet of 20lb Paper |
| Punch Size | 1/4" |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material |
|
| Height | 5" |
| Width | 6.8" |
| Length | 4.5" |
| Weight (Approximate) | 1.62 lb |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Overview
Officemate 90082 Heavy Duty 2-Hole Punch with Padded Handle, 50 Sheet Capacity