‹ Prev
Next ›
Officemate Double Barrel Pencil/Crayon Sharpener
2 Hole(s) - 2.1" Height x 1.4" Width x 1.4" Depth - Translucent Red - 1 Each
48 Stock Available
- Dual-purpose design sharpens pencils and crayons
- See-through receptacle lets you see loose shavings for quick reference
- Durable construction unscrews easily for quick disposal
- Perfect for classroom or at-home use
Product Details
General Information
| Manufacturer | Officemate, LLC |
| Manufacturer Part Number | 30240 |
| Manufacturer Website Address | http://www.officemate.com |
| Brand Name | Officemate |
| Product Name | Double Barrel Pencil/Crayon Sharpener |
| Marketing Information | Quickly sharpen your writing and coloring utensils with this Double-Barrel Pencil/Crayon Sharpener. See-through receptacle allows you to view loose shavings to let you know when to empty. Sharpener is perfect for use in a classroom or at home. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Manual Pencil Sharpener |
Product Information
| Holes | 2 |
| Cutter Material | Metal |
| Application/Usage |
|
| Features | Shaving Reservoir |
Physical Characteristics
| Color Family | Red |
| Product Color | Translucent Red |
| Height | 2.1" |
| Width | 1.4" |
| Depth | 1.4" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Overview
Officemate Double Barrel Pencil/Crayon Sharpener
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: AVE111251028 Stock Available
-
Product Code: BSN09959803 Stock Available
-
Product Code: BSN28449846 Stock Available
-
Product Code: HEW4K0T4LN129 Stock Available
-
Product Code: ITA361762594 Stock Available
-
Product Code: ITA38274201 Stock Available
-
Product Code: PAP8450152152 Stock Available
-
Product Code: SAN2004598 Stock Available
-
Product Code: SAN2004663 Stock Available
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AVE111251028 Stock Available
-
Product Code: BSN09959803 Stock Available
-
Product Code: BSN28449846 Stock Available
-
Product Code: HEW4K0T4LN129 Stock Available
-
Product Code: ITA361762594 Stock Available
-
Product Code: ITA38274201 Stock Available
-
Product Code: PAP8450152152 Stock Available
-
Product Code: SAN2004598 Stock Available
-
Product Code: SAN2004663 Stock Available