‹ Prev
Next ›
Officemate Flexible Rulers
12" Length x 1.3" Width - Imperial, Metric Measuring System - Plastic - Assorted - 12 / Pack
Out of Stock
- Flexible design prevents snapping when bent for lasting use
- Translucent plastic allows print to show through for accurate measurements
- Peg hole for hanging allows easy storage
- Perfect for schoolwork or activities that require straight lines
Product Details
General Information
| Manufacturer | Officemate, LLC |
| Manufacturer Part Number | 30209 |
| Manufacturer Website Address | http://www.officemate.com |
| Brand Name | Officemate |
| Product Name | Flexible Rulers |
| Marketing Information | Flexible Rulers feature a pliable design to retain its original shape and prevent snapping when bent. Translucent construction allows surfaces to show through for accurate measurements. Peg hole on the end of the ruler offers a convenient option for storage. These 12" rulers are perfect for schoolwork or activities that require straight lines or measurements. |
| Packaged Quantity | 12 / Pack |
| Product Type | Ruler |
Product Information
| Length | 12" |
| Width | 1.3" |
| Print Type | Printed |
| Measurement System |
|
| Measuring Edge | Double |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Assorted Colors |
| Product Color | Assorted |
| Product Material | Plastic |
| Height | 12" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Overview
Officemate Flexible Rulers
From the Manufacturer
Also Consider
-
12 ft Length x 0.5" Width - 1/16 Graduations - Imperial Measuring System - Plastic - Yellow - 1 EachProduct Code: BOS30485114 Stock Available
-
Product Code: CRA50051PK8238 Stock Available
-
Product Code: LLR80620Out of Stock
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
Also Consider
-
12 ft Length x 0.5" Width - 1/16 Graduations - Imperial Measuring System - Plastic - Yellow - 1 EachProduct Code: BOS30485114 Stock Available
-
Product Code: CRA50051PK8238 Stock Available
-
Product Code: LLR80620Out of Stock