‹ Prev
Next ›
Officemate Nonskid Bookends
9" Height x 5.87" Width x 8.18" Depth - Desktop - Non-skid Base, Chip Resistant, Non-slip, Scratch Resistant - Enamel - Black - Steel - 1 Pair
66 Stock Available
- Nonskid with foam padding; helps prevent slippage and scratching
- Feature sturdy, steel ribbed construction and chip-proof enamel coating
- Color: Black
- Overall size 5-9/10"W x 8-1/4" D x 9"H
Product Details
General Information
| Manufacturer | Officemate, LLC |
| Manufacturer Part Number | 93051 |
| Manufacturer Website Address | http://www.officemate.com |
| Brand Name | Officemate |
| Product Name | Nonskid Bookends |
| Marketing Information | Nonskid Bookends keep your books organized and in view for easy access. Nonskid, foam padding helps prevent slipping and scratching. Design includes a sturdy, steel-ribbed construction and chip-proof, enamel coating for long-lasting use. |
| Packaged Quantity | 1 Pair |
| Product Type | Bookend |
Product Information
| Finishing | Enamel |
| Placement | Desktop |
| Application/Usage | Book Storage |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Height | 9" |
| Width | 5.87" |
| Depth | 8.18" |
| Weight (Approximate) | 1.60 lb |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Overview
Officemate Nonskid Bookends
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: AKM30250B11 Stock Available
-
Product Code: BSN099539415 Stock Available
-
Product Code: FEL651129 Stock Available
-
Product Code: FEL7211258 Stock Available
-
Product Code: MMM6834AB322 Stock Available
-
Product Code: MMM684SH579 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AKM30250B11 Stock Available
-
Product Code: BSN099539415 Stock Available
-
Product Code: FEL651129 Stock Available
-
Product Code: FEL7211258 Stock Available
-
Product Code: MMM6834AB322 Stock Available
-
Product Code: MMM684SH579 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available