‹ Prev
Next ›
Pacon Primary Journal Composition Books
100 Sheets - 0.63" Ruled - 4.50" Picture Story Space - 7 1/2" x 9 3/4" Sheet Size - White Paper - Green Cover - 1 Each
783 Stock Available
- Helps track students' handwriting progress with fully, 5/8" ruled sheets
- Rulings conform to D'Nealian (Kindergarten) and Zaner Bloser (1) handwriting styles
- Sheets include 4-1/2" picture story space at the top to engage children's creativity and enthusiasm
- Inside front cover is printed with the alphabet; dotted midline and the skip space are 5/16"
- Colorful distinctive covers make it easy to distinguish grade level and ruling
Product Details
General Information
| Manufacturer | Dixon Ticonderoga Company |
| Manufacturer Part Number | 2428 |
| Manufacturer Website Address | https://dixonticonderogacompany.com/ |
| Brand Name | Pacon |
| Product Name | Primary Journal Composition Books |
| Marketing Information | Composition book helps track students' handwriting progress with fully, 5/8" (short) ruled sheets. Colorful distinctive covers make it easy to find the grade level and ruling you are looking for. Inside front cover is printed with the alphabet. Rulings conform to D'Nealian (K) and Zaner Bloser (1) handwriting styles. Sheets include a 4-1/2" picture story space at the top to engage children's creativity and enthusiasm. The distance between the dotted midline and the baseline and the distance in the skip space are 5/16". Composition book contains 100 sheets or 200 pages. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Notebook |
Product Information
| Number of Sheets | 100 |
| Sheet Color | White |
| Sheet Size | 7 1/2" x 9 3/4" |
| Front Lines Space | 0.63" |
| Picture Story Space | 4.50" |
| Cover Color | Green |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Vietnam |
Overview
Pacon Primary Journal Composition Books
Also Consider
-
Product Code: MEA0955437 Stock Available
-
Product Code: MEA09910547 Stock Available
-
Product Code: MEA09910CT43 Stock Available
-
Product Code: PAC242592 Stock Available
-
Product Code: PAC2426361 Stock Available
-
Product Code: PAC2427164 Stock Available
-
Product Code: RED53010115 Stock Available
-
Product Code: RED5311032 Stock Available