‹ Prev
Next ›
Pacon Tagboard
Craft, Art - 1.10" Height x 9" Width x 12" Length - White - 1 Pack
161 Stock Available
- Multipurpose - use for hundreds of arts and crafts projects
- Exceptionally strong, heavyweight paper is the same color on both sides
- Recyclable
Product Details
General Information
| Manufacturer | Dixon Ticonderoga Company |
| Manufacturer Part Number | 5211 |
| Manufacturer Website Address | https://dixonticonderogacompany.com/ |
| Brand Name | Pacon |
| Product Name | Tagboard |
| Marketing Information | Exceptionally strong, multipurpose tagboard can be used for hundreds of arts and crafts projects. Heavyweight, acid-free paper is the same color on both sides and is recyclable. |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Product Type | Tagboard Paper |
Product Information
| Application/Usage |
|
| Features | Acid-free |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Height | 1.10" |
| Width | 9" |
| Length | 12" |
Miscellaneous
| Additional Information |
Heavy Weight |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Pacon Tagboard
Also Consider
-
Product Code: PAC511123 Stock Available
-
Product Code: PAC511422 Stock Available
-
Product Code: PAC51207 Stock Available
-
Product Code: PAC51265 Stock Available
-
Product Code: PAC51738 Stock Available
-
Product Code: PAC521462 Stock Available
-
Product Code: PAC522622 Stock Available
-
Product Code: PAC529632 Stock Available