‹ Prev
Next ›
Pendaflex Letter Expanding File
8 1/2" x 11" - 1" Expansion - Assorted - Reusable, Write-on Tab, Transparent - 10 / Pack
65 Stock Available
- Clear polypropylene lets you see exactly what's inside
- Colorful tops and built-in reusable tabs provide quick reference to files
- Thumb cut top allows easy opening for fast retrieval
- Expandable design accommodates growing files and projects
Product Details
General Information
| Manufacturer | TOPS Products |
| Manufacturer Part Number | 50981 |
| Manufacturer Website Address | http://www.tops-products.com |
| Brand Name | Pendaflex |
| Product Name | Clear Poly Index Folders |
| Marketing Information | Poly Index Folders enhance your letter-size filing system with quick access and easy identification. See exactly what's inside through the covers made of clear polypropylene. Find the exact file you using the colorful tops and built-in reusable tabs. Files are also thumb cut at the top for easy opening. |
| Packaged Quantity | 10 / Pack |
| Product Type | Expanding File |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Expansion Size | 1" |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color | Assorted |
| Height | 3 7/16" |
| Width | 9 3/4" |
| Length | 12 1/8" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Overview
Pendaflex Letter Expanding File
Also Consider
-
Product Code: BICMP111186 Stock Available
-
Product Code: CLI5870036 Stock Available
-
Product Code: PENBK91D201 Stock Available
-
Product Code: PENZE22C2650 Stock Available
-
Product Code: PIL3145143 Stock Available
-
Product Code: PIL3145233 Stock Available
-
Product Code: PIL4650243 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BICMP111186 Stock Available
-
Product Code: CLI5870036 Stock Available
-
Product Code: PENBK91D201 Stock Available
-
Product Code: PENZE22C2650 Stock Available
-
Product Code: PIL3145143 Stock Available
-
Product Code: PIL3145233 Stock Available
-
Product Code: PIL4650243 Stock Available