‹ Prev
Next ›
Pendaflex Portafile File Storage Box
External Dimensions: 14" Width x 11.1" Depth x 11" Height - Media Size Supported: Letter - Plastic - Black - For File - 1 Each
67 Stock Available
- Lid protects contents when closed
- Flip-up handle stays out of way until needed
- Includes 3 hanging folders, tabs and blank white inserts
Product Details
General Information
| Manufacturer | TOPS Products |
| Manufacturer Part Number | 41742 |
| Manufacturer Website Address | http://www.tops-products.com |
| Brand Name | Pendaflex |
| Product Name | Portafile File Storage Box |
| Marketing Information | Transport important documents easily with Portable File Box. It gives you a complete, ready-to-use portable filing system with a durable built-in handle and secure latch closure. Flip-up handle stays out of way until needed. Lid protects contents when closed. This black file box contains three black Pendaflex Reinforced Hanging Folders with clear plastic tabs and inserts. Each file box holds up to 22 letter-size hanging folders. File box is made of durable, high-impact plastic. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Storage Case |
Product Information
| Case Style | Box |
| Media Size Supported | Letter |
| Handle | Yes |
| Application/Usage | File |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Exterior Material | Plastic |
| Height | 11" |
| Width | 14" |
| Depth | 11.1" |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Overview
Pendaflex Portafile File Storage Box
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: AAG7094020Sold Out
-
Product Code: AAG760105Sold Out
-
Product Code: AAG7695005Sold Out
-
Product Code: AAGSK70000Sold Out
-
Product Code: ACC72620376 Stock Available
-
Product Code: BSN016052817 Stock Available
-
Product Code: BSN099539368 Stock Available
-
Product Code: BSN165081077 Stock Available
-
Product Code: NES357752178 Stock Available
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AAG7094020Sold Out
-
Product Code: AAG760105Sold Out
-
Product Code: AAG7695005Sold Out
-
Product Code: AAGSK70000Sold Out
-
Product Code: ACC72620376 Stock Available
-
Product Code: BSN016052817 Stock Available
-
Product Code: BSN099539368 Stock Available
-
Product Code: BSN165081077 Stock Available
-
Product Code: NES357752178 Stock Available