‹ Prev
Next ›
Post-it® Super Sticky Easel Pad
30 Sheets - Plain - Stapled - 18.50 lb Basis Weight - 25" x 30" Sheet Size - White Paper - Cardboard Cover - Self-adhesive, Repositionable, Resist Bleed-through, Removable, Sturdy Back - 4 / Carton
14 Stock Available
- Premium, bright-white paper resists marker bleed-through
- Sheets stick to most surfaces
- Reposition again and again - without surface damage
- Sturdy backcard with handle for easy portability
- Universal slots to fit most easel stands
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | MMM 559 VAD 4PK |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | Post-it® |
| Product Line | Super Sticky |
| Product Name | Super Sticky Easel Pad |
| Marketing Information | Value pack keeps you well-supplied with easel pads. With sheets that can stick almost anywhere, Post-it Easel Pads foster the imaginative thinking that lays the foundation for future growth. So when you want to successfully plan, collaborate, capture and build on ideas, they're ready to help you succeed. Post-it Easel Pad sheets feature premium, bright-white paper that resists marker bleedthrough. They stick to most surfaces and can be repositioned again and again without surface damage. Sturdy backcard features a handle for easy portability and universal slots to fit most easel stands. |
| Packaged Quantity | 4 / Carton |
| Product Type | Flip Chart Pad |
Product Information
| Number of Sheets | 30 |
| Sheet Type | Plain |
| Sheet Color | White |
| Sheet Size | 25" x 30" |
| Basis Weight | 18.50 lb |
| Cover Material | Cardboard |
| Binding Type | Stapled |
| Binding Location | Top |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 1 lb |
Miscellaneous
| Package Contents | 30 Sheets/Pad, 4 Pads/Pack |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Post-it® Super Sticky Easel Pad
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: AVE9820644 Stock Available
-
Product Code: BSN366127230 Stock Available
-
Product Code: LOC1270884159 Stock Available
-
Product Code: MMM686ALYR1IN143 Stock Available
-
Product Code: PENBL80A107 Stock Available
-
Product Code: PENLR10A195 Stock Available
-
Product Code: SAN200389883 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AVE9820644 Stock Available
-
Product Code: BSN366127230 Stock Available
-
Product Code: LOC1270884159 Stock Available
-
Product Code: MMM686ALYR1IN143 Stock Available
-
Product Code: PENBL80A107 Stock Available
-
Product Code: PENLR10A195 Stock Available
-
Product Code: SAN200389883 Stock Available