‹ Prev
Next ›
Premier Heavy-Duty Wood Series Paper Trimmers
20 Sheet Cutting Capacity - 1 Steel Blade - 18" Cutting Length - 5.5" Height x 20.3" Width x 26.6" Depth - Non-skid Rubber Feet, Heavy Duty, Locking Blade - Wood, Steel - Green - 1 Each
10 Stock Available
- Through-hardened steel blade
- Offers a permanent 1/2" alignment grid with Imperial and metric rulers for precise cuts
- Torsion spring prevents blade from accidentally falling during operation
- 20 Sheet capacity; cutting length: 18"
- Overall dimensions: 20-3/4" x 26-3/4" x 5"
Product Details
General Information
| Manufacturer | Martin Yale Industries |
| Manufacturer Part Number | W18 |
| Manufacturer Website Address | http://www.meadhatcher.com |
| Brand Name | Premier |
| Product Name | Heavy-Duty Wood Series Paper Trimmers |
| Marketing Information | Paper trimmer features a through-hardened, self-sharpening steel blade that cuts up to 20 sheets at once. Heavy, 3/4" wood base offers a permanent 1/2" alignment grid with Imperial and metric rulers for precise cuts. Trimmer accurately cuts paper, matte board, cardboard, film, tissue and textiles. Patented, automatic blade latch locks with every cutting motion. Finger guard protects entire length of blade. Torsion spring prevents blade from accidentally falling during operation. Trimmer also has an ergonomic soft-grip handle and nonskid rubber feet. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Trimmer |
Product Information
| Number of Blades | 1 |
| Blade Material | Steel |
| Sheet Cutting Capacity | 20 |
| Cutting Length | 18" |
| Cutting Style | Straight |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Green |
| Product Color | Green |
| Product Material |
|
| Height | 5.5" |
| Width | 20.3" |
| Depth | 26.6" |
| Weight (Approximate) | 12 lb |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year Lifetime |
| Additional Warranty Information |
Limited lifetime warranty. |
Overview
Premier Heavy-Duty Wood Series Paper Trimmers
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BSN656393221 Stock Available
-
Product Code: PAC102960371 Stock Available
-
Product Code: PAC102961350 Stock Available
-
Product Code: PAC102993397 Stock Available
-
Product Code: PAC102994280 Stock Available
-
Product Code: PAC103002255 Stock Available
-
Product Code: PAC103004550 Stock Available
-
Product Code: PAC103012367 Stock Available
-
Product Code: PAC103013197 Stock Available
-
Product Code: PAC103024120 Stock Available
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN656393221 Stock Available
-
Product Code: PAC102960371 Stock Available
-
Product Code: PAC102961350 Stock Available
-
Product Code: PAC102993397 Stock Available
-
Product Code: PAC102994280 Stock Available
-
Product Code: PAC103002255 Stock Available
-
Product Code: PAC103004550 Stock Available
-
Product Code: PAC103012367 Stock Available
-
Product Code: PAC103013197 Stock Available
-
Product Code: PAC103024120 Stock Available