‹ Prev
Next ›
Procell by Duracell Alkaline AA Battery
For Multipurpose - AA - 2100 mAh - 1.5 V DC - 24 / Box
1262 Stock Available
- Date-coded for easy inventory management
- Advanced technology for efficient power
- Perfect for hospitals, manufacturing facilities and more
Product Details
General Information
| Manufacturer | Duracell Inc. |
| Manufacturer Part Number | PC1500BKD |
| Manufacturer Website Address | http://www.duracell.com |
| Brand Name | Procell by Duracell |
| Product Name | Alkaline AA Battery |
| Marketing Information | AA batteries are individually date-coded for effective inventory management. High-quality design provides lasting durability, longevity and efficient power. Batteries are perfect for hospitals, manufacturing facilities and anywhere else batteries must be frequently replaced. |
| Packaged Quantity | 24 / Box |
| Product Type | Battery |
Battery Information
| Application/Usage | Multipurpose |
| Battery Size | AA |
| Battery Chemistry | Alkaline |
| Battery Capacity | 2100 mAh |
| Output Voltage | 1.5 V DC |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Weight (Approximate) | 0.85 oz |
Miscellaneous
| Compatibility |
|
| Recycled | No |
| Country of Origin | China |
Overview
Procell by Duracell Alkaline AA Battery
Also Consider
-
Product Code: BSN366127230 Stock Available
-
Product Code: DURPC1300180 Stock Available
-
Product Code: DURPC2400BKD581 Stock Available
-
Product Code: ITA602336431 Stock Available
-
Product Code: KEB14977Out of Stock
-
Product Code: OEX85110984 Stock Available
-
Product Code: SAN30001BEAOut of Stock
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN366127230 Stock Available
-
Product Code: DURPC1300180 Stock Available
-
Product Code: DURPC2400BKD581 Stock Available
-
Product Code: ITA602336431 Stock Available
-
Product Code: KEB14977Out of Stock
-
Product Code: OEX85110984 Stock Available
-
Product Code: SAN30001BEAOut of Stock