‹ Prev
Next ›
Quality Park No. 10 Security Tint Business Envelopes with Gummed Flap
Security - #10 - 4 1/8" Width x 9 1/2" Length - 24 lb - Gummed - White - Wove - 500 / Box
56 Stock Available
- Moisture-activated, gummed seal to send invoices, statements and business mailing with confidence
- Made from premium, 24 lb. white wove stock to add a professional touch to your personal and business mailing
- Security-tinted to keep contents private
Product Details
General Information
| Manufacturer | Quality Park Products |
| Manufacturer Part Number | 90030 |
| Manufacturer Website Address | http://www.qualitypark.com |
| Brand Name | Quality Park |
| Product Name | No. 10 Security Tint Business Envelopes with Gummed Flap |
| Marketing Information | No. 10 Security Tinted Business Envelopes provide dependable performance, quality, professionalism and convenience. Fully gummed flap produces a secure seal. 24 lb. bright-white stock gives mailings a professional look. Security tint keeps contents private. |
| Packaged Quantity | 500 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Security |
| Mailer/Envelope Classification | #10 |
| Mailer/Envelope Width | 4 1/8" |
| Mailer/Envelope Length | 9 1/2" |
| Basis Weight | 24 lb |
| Closure Type | Gummed |
| Seam | Contemporary |
| Features | Security Tint |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Wove |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Overview
Quality Park No. 10 Security Tint Business Envelopes with Gummed Flap
Also Consider
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: BSN04424Out of Stock
-
Product Code: BSN36662161 Stock Available
-
Product Code: BSN36663127 Stock Available
-
Product Code: BSN3666433 Stock Available
-
Product Code: BSN36665319 Stock Available
-
Product Code: BSN3666690 Stock Available
-
Product Code: BSN3666721 Stock Available
-
Product Code: QUA414676 Stock Available