‹ Prev
Next ›
Quartet Prestige Plus Magnetic Bulletin Board
24" Board Height x 36" Board Width - Gray Fabric Surface - Magnetic, Self-healing, Durable - Silver Aluminum Frame - 1 Each
5 Stock Available
- Backed by high-density fiberboard for better document security
- Magnets or pushpins hold documents in place in heavy-use environments
- Sleek aluminum frame; perfect for executive offices and conference rooms
- Self-healing gray fabric eliminates unsightly pinholes and, unlike traditional corkboards, is not susceptible to crumbling
- Included Easy Mount hanging system secures board to the wall in multiple places
Product Details
General Information
| Manufacturer | ACCO Brands Corporation |
| Manufacturer Part Number | MB543A |
| Manufacturer Website Address | http://www.acco.com |
| Brand Name | Quartet |
| Product Line | Prestige Plus |
| Product Name | Prestige Plus Magnetic Bulletin Board |
| Marketing Information | Fabric board features a magnetic bulletin surface that secures documents with pins or magnets. Backed by high-density fiberboard, the board will not crumble or fade. Fasten documents without holes using Quartet Quick clips (not included) and magnets. Patented Easy Mount hanging system allows for quick and secure installation. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Magnetic Board |
Product Information
| Board Height | 24" |
| Board Width | 36" |
| Board Surface Color | Gray |
| Board Surface Material | Fabric |
| Frame Color | Silver |
| Frame Material | Aluminum |
| Backing | High Density Fiberboard (HDF) |
| Orientation | Horizontal |
| Application/Usage | Office |
| Features |
|
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 15 Year |
Overview
Quartet Prestige Plus Magnetic Bulletin Board
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: AKM66486CLDBL504 Stock Available
-
Product Code: BSN3295327402 Stock Available
-
Product Code: BSN366127303 Stock Available
-
Product Code: BSN62897360 Stock Available
-
Product Code: BSN656263426 Stock Available
-
Product Code: OEX3656429 Stock Available
-
Product Code: PAP195172060 Stock Available
-
Product Code: PIL3145088 Stock Available
Accessories
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AKM66486CLDBL504 Stock Available
-
Product Code: BSN3295327402 Stock Available
-
Product Code: BSN366127303 Stock Available
-
Product Code: BSN62897360 Stock Available
-
Product Code: BSN656263426 Stock Available
-
Product Code: OEX3656429 Stock Available
-
Product Code: PAP195172060 Stock Available
-
Product Code: PIL3145088 Stock Available