‹ Prev
Next ›
Rubbermaid Commercial BRUTE Heavy-Duty Utility Cart
2 Shelf - 500 lb Load Capacity - 4 Casters - 5" Caster Size - 39.50" Width x 17.87" Depth x 33.25" Height - Beige - 1 Each
2 Stock Available
- Sturdy structural foam construction won't rust, dent, chip or peel
- Includes molded-in storage compartments, holsters, hooks and notches
- Rounded corners protect walls and furniture
- Easy-access bottom shelf
- Large, nonmarking casters
Product Details
General Information
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Manufacturer Part Number | 450088 BEIG |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Product Model | 450088 |
| Product Name | BRUTE Heavy-Duty Utility Cart |
| Marketing Information | BRUTE Heavy-Duty Utility Cart with lipped shelves transports materials, supplies and heavy loads securely with up to 500 lb. load capacity. Premium ergonomic handle provides optimal hand placement to improve control. Lipped shelves prevent items from falling off the cart and feature an integrated V-notch to hold pipe and conduit securely for safe cutting. Built-in tool holster and caddy keep items at hand and in place during transport. Molded-in fittings allow you to add pipe or rods to hold wire spools and other roll-type goods. Easy-reach tool/accessory hooks provide additional storage. Two 5" fixed locking casters keep the cart in place when loading and unloading. Durable structural foam construction is lightweight and maneuverable with two swivel casters. Rounded corners protect furniture, walls and doorways. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Service Cart |
Product Information
| Total Number of Shelves | 2 |
| Maximum Load Capacity | 500 lb |
| Caster Size | 5" |
| Number of Casters | 4 |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Beige |
| Product Color | Beige |
| Height | 33.25" |
| Width | 39.50" |
| Depth | 17.87" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | United States |
Overview
Rubbermaid Commercial BRUTE Heavy-Duty Utility Cart